вгору
29.07.2024
Мінекономіки листом від 18.07.2024 р. № 2704-20/51455-03 надало розяснення щодо бронювання на період мобілізації та на воєнний час кінцевих бенефіціарних власників.
Згідно з пп. 3 ч. першої ст. 25 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” від 21.10.1993 р. № 3543 (далі - Закон № 3543) бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у т. ч. кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками.
Постановою Кабміну “Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час” від 27.01.2023 р. № 76, затверджено Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану (далі - Порядок бронювання).
Військовозобов’язані кінцеві бенефіціарні власники підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань в особливий період, які не є їх працівниками, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності (п. 8 Порядку бронювання).
Пунктом 9 Порядку бронювання визначено, що бронюванню підлягають всі військовозобов’язані кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками.
Отже, зазначені норми застосовуються до бенефіціарних власників підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань в особливий період (далі - підприємства).
Довідково: статус підприємства як критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань в особливий період, підтверджується:
Оскільки Порядок бронювання не містить вимог щодо особливостей бронювання на період мобілізації та на воєнний час кінцевих бенефіціарних власників підприємств, які не є їх працівниками, бронювання таких військовозобов’язаних здійснюється у загальному порядку.
Зокрема, відомості про кінцевих бенефіціарних власників підприємств включаються до списку військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, за формою згідно з додатком 1 до Порядку бронювання (далі - список), з відповідним обґрунтуванням.
В обґрунтуванні додатково зазначається інформація, що дає змогу встановити кінцевого бенефіціарного власника:
До обґрунтування додаються копії документів, які підтверджують наявність запису про кінцевого бенефіціарного власника підприємства в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Список, а також довідку про кількість військовозобов’язаних згідно з додатком 2 до Порядку бронювання (далі - довідка), щодо кінцевих бенефіціарних власників підприємств рекомендуємо формувати окремо від списку і довідки стосовно військовозобов’язаних працівників підприємства.
Обмеження щодо обсягів бронювання, встановлене абз. шістнадцятим п. 9 Порядку бронювання, застосовується до військовозобов’язаних, які займають посади на підприємстві, в установі та організації і відповідно до закону підлягають бронюванню.
Отже, Законом і Порядком бронювання не встановлено обмеження щодо обсягів бронювання кінцевих бенефіціарних власників підприємств, які не є їх працівниками.
Зверніть увагу! Цей лист не є нормативно-правовим актом, має роз’яснювальний характер і не встановлює правових норм.