вгору

Чи дають право первинні документи від особи, у якої відсутня можливість виконувати податкові обов’язки, на податковий кредит?

Податківці роз’яснили: чи має право платник податку на формування податкового кредиту за звітні періоди з червня 2022 року до закінчення дії воєнного стану на підставі первинних документів, отриманих від особи, у якої відсутня можливість виконувати податкові обов’язки?

Згідно з п. 32-2 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) тимчасово, за податкові періоди лютий–травень 2022 р. за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них (далі – ПН/РК), платники ПДВ включають до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду суми ПДВ, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV.

Відповідно до пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ визначено, що за відсутності у платника податку можливості своєчасно здійснити реєстрацію ПН/РК за операціями з постачання товарів/послуг, здійснених в період, починаючи з лютого 2022 р., така реєстрація має бути здійснена протягом 60 к. дн. з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення такої можливості, або протягом 6-ти місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у пп. 69.1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків – юрособи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов’язок, у т .ч. обов’язок податкового агента, та перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізособи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов’язок, у т. ч. обов’язок податкового агента затверджено наказом Мінфіну від 29.07.2022 р. № 225.

Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, зокрема дотримання строків реєстрації ПН, РК до них в ЄРПН, подання звітності, у т. ч. звітності, передбаченої п. 46.2 ПКУ, сплати податків та зборів платниками податків (п. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Отже, платник податку не має права на формування податкового кредиту за звітні періоди з червня 2022 р. до закінчення дії воєнного стану на підставі первинних документів, отриманих від особи, у якої відсутня можливість виконувати податкові обов’язки.

Про це інформує Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з ВПП.