вгору
13.05.2024
Розрахунки між резидентами і нерезидентами за поточними торговельними операціями здійснюються виключно через банки, крім випадків, передбачених ч. четвертою ст. 59 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» від 23.02.2006 р. № 3480-IV. Це визначено пп. 28, 31 розд. ІV Положення про здійснення операцій із валютними цінностями, затвердженого постановою НБУ від 02.01.2019 р. № 2.
Також п. 16 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою НБУ від 02.01.2019 р. № 5 визначено, що розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках.
Згідно з ч. першою ст. 14 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 р. № 2473-VIII (далі - Закон № 2473) за порушення вимог валютного законодавства (крім порушення строків за операціями з експорту та імпорту товарів, відповідальність за яке встановлюється згідно з ст. 13 Закону № 2473) можуть бути застосовані, зокрема:
ДПС має право адекватно вчиненому порушенню застосувати до юридичних осіб (крім уповноважених установ) захід впливу у вигляді штрафних санкцій у розмірі до 100% суми операції, проведеної з порушенням валютного законодавства (ч. четверта ст. 14 Закону № 2473).
Порушення порядку здійснення валютних операцій - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб юридичних осіб (крім уповноважених установ), громадян - суб’єктів підприємницької діяльності від 1000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 162-1 КУпАП).
Зазначимо, що порядок застосування податковими органами заходів впливу у вигляді штрафних санкцій до юридичних осіб (крім уповноважених установ) за порушення вимог валютного законодавства затверджено постановою Кабміну від 26.05.2021 р. № 524 (далі - Порядок № 524).
Податкові органи застосовують до юридичних осіб (крім уповноважених установ) заходи впливу у вигляді штрафних санкцій за кожний вид порушення вимог валютного законодавства, встановлених Законом № 2473 або визначених нормативно-правовими актами Нацбанку, які прийняті відповідно до Закону № 2473.
Зокрема, у Положенні № 5:
За допущення порушень, зазначених у п. 4 Порядку № 524, податкові органи застосовують штрафні санкції у розмірі 25% суми операції, проведеної з порушенням валютного законодавства, перерахованої у національну валюту за офіційним курсом НБУ, встановленим на день здійснення такої операції, за кожен випадок порушення, встановленого в результаті перевірки.
Ті самі дії, вчинені повторно юридичною особою (крім уповноважених установ), до якої протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу (штрафної санкції) у розмірі 50% суми операції, проведеної з порушенням валютного законодавства, перерахованої у національну валюту за офіційним курсом НБУ, встановленим на день здійснення такої операції, за кожен випадок порушення, встановленого в результаті перевірки.
Крім того, порушення порядку здійснення валютних операцій тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб юридичних осіб (крім уповноважених установ), громадян – суб’єктів підприємницької діяльності від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Така інформація надана Інформаційно-довідковим ресурсом “ЗІР”, категорія 112.05.