вгору

До уваги платників податків – юросіб, які сплачують податок на нерухомість!

Форма податкової декларації податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Декларація), затверджена наказом Мінфіну від 10.04. 2015 р. № 408. 

До відома! У формі Декларації у примітках до заповнення вказано, що її невід’ємною частиною є додатки. Відповідний тип додатка забезпечує обчислення податкового зобов’язання за відповідним видом об’єкта(ів) оподаткування. За відсутності у платника відповідного виду обєкта оподаткування тип додатка, в якому обчислюється податкове зобов’язання для такого виду об’єкта оподаткування, до декларації не додається. 

Нагадуємо, що сплата до бюджету та облік нарахованих (задекларованих) податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, здійснюється за видами об’єктів нерухомого майна. 

У постанові КМУ «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету» від 16.02.2021 р. № 106 (далі – Постанова) визначено, що перелік податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету визначається відповідно до переліку кодів бюджетної класифікації, які вказані в додатку до Постанови. 

Класифікатор доходів бюджетів затверджено наказом Мінфіну «Про бюджетну класифікацію» від 14.01.2011 р. № 11, де визначено код та найменування податку: 

  • 18010100 – податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юрособами, які є власниками об’єктів житлової нерухомості,  
  • 18010400 – податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юрособами, які є власниками об’єктів нежитлової нерухомості.  

Наприклад, платник податків подав Декларацію з додатком у частині об’єкта житлової нерухомості, при цьому у нього у власності перебуває об’єкт нерухомого майна нежитлової нерухомості. Така дія в подальшому призвела/ призведе до виникнення податкового боргу. 

Як заповнити уточнюючу податкову декларацію в такому випадку? 

Відповідно до ст. 50 Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої декларації у разі, якщо у майбутніх податкових періодах самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації. 

А саме: платник податків зобов’язаний подати уточнюючу Декларацію за відповідний період шляхом уточнення раніше узгодженого податкового зобов’язання в частині об’єкта житлової нерухомості (зменшити) та задекларувати (уточнити) податкове зобов’язання за об’єкт нежитлової нерухомості (збільшити). Отже, до уточнюючої Декларації платником податків має бути подано обидва додатки. 

ДПСУ також навела приклади заповнення уточнюючої декларації у зазначеній ситуації та додатків 1 та 2 до неї. 

До відома! Податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, зручно подати у програмі M.E.Doc ((ідентифікатори форми Декларації J0302106 та додатків до неї (J0312106, J0312206) приймаються до 31.12.2023 р. включно)).  

З 01.01.2024 р. подаватимуться оновлені форми Декларації (ідентифікатор J0302107) та додатків до неї (J0312107, J0312207). Чекайте їх в найближчих оновленнях програми.