вгору
20.01.2025
Нагадаємо, що з 03.09.2024 Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування діяльності відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави» від 14 липня 2023 року № 3257-ІХ змінено порядок державної реєстрації створення та припинення на території України відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави.
Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи. Це передбачено вимогами ст. 15 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків (п. 63.2 ПКУ).
Взяття на облік за основним місцем обліку, зокрема, відокремлених підрозділів юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземної держави, у т. ч. постійних представництв, як платників податків та зборів у контролюючих органах здійснюється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР), наданих згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV (далі – Закон № 755), у день отримання зазначених відомостей контролюючими органами.
Взяття на облік відокремлених підрозділів юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземної держави, як платників податків і зборів у контролюючих органах згідно з п. 64.1 ПКУ підтверджується відомостями, оприлюдненими на порталі електронних сервісів відповідно до Закону № 755 (п. 64.3 ПКУ).
Взяття на облік за основним місцем обліку платників податків - юридичних осіб та відокремлених підрозділів юридичних осіб, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та які не включаються до ЄДР, здійснюється у день отримання відповідної заяви, яку платник податків зобов’язаний подати у 10-ти денний строк після державної реєстрації (легалізації, акредитації чи засвідчення факту створення іншим способом).
Порядок обліку платників податків і зборів затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588 (далі – Порядок № 1588).
Для взяття на облік відокремлений підрозділ юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, відомості щодо якого не перенесено до ЄДР, у т. ч. постійне представництво нерезидента, зобов’язаний у 10-ти денний строк після державної реєстрації (легалізації, акредитації чи засвідчення факту створення іншим способом) подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням копії документів, визначені п. 4.2 розд. IV Порядку № 1588 та заяву нерезидента (для іноземної юридичної компанії, організації або її відокремленого підрозділу) за формою № 1-ОПН (далі – заява за ф. № 1-ОПН).
У випадку, якщо відбудуться зміни в даних відокремленого підрозділу або будуть внесені корективи до документів, що подаються для реєстрації відповідно до Порядку № 1588, за винятком змін, які вже внесені до ЄДР, а також змін, про які платник податків повідомив за основним місцем обліку, платник податків зобов'язаний протягом 10-ти календарних днів з моменту внесення змін до зазначених документів надати контролюючому органу уточнені документи та заяву за ф. № 1-ОПН з позначкою:
Після взяття на облік або внесення змін до даних відокремлених підрозділів нерезидента, відомості щодо яких не перенесено до ЄДР, не пізніше наступного робочого дня з дня взяття на облік за основним місцем обліку/внесення змін надсилається (видається) довідка про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до ЄДР юридичних осіб фізичних осіб – підприємців та громадських формувань за формою № 34-ОПП (п. 64.3 ПКУ, п. 3.11 розд. III, п. 9.4 розд. IX Порядку № 1588).
Враховуючи зазначене, подати заяву за ф. № 1-ОПН та отримати довідку за формою № 34-ОПП щодо відокремленого підрозділу нерезидента, відомості щодо яких не перенесено до ЄДР можуть керівник або особа, відповідальна за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку, дані про яких зазначені в заяві за ф. № 1- ОПН такого відокремленого підрозділу, а також інший його представник (з підтвердженням повноважень).
Про це зазначено на Інформаційно-довідковому ресурсі “ЗІР”, категорія 116.02.
Зазначимо, користувачам M.E.Doc зручно заповнити і подати заяву нерезидента (для іноземної юридичної компанії, організації або її відокремленого підрозділу) ф. №1-ОПН (ідентифікатор форми - J1315405) та отримати довідку про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру ф. № 34-ОПП (ідентифікатор форми - J1415502) в програмі.