вгору

Яка ставка ВЗ застосовується до лікарняних за листопад 2024 року, якщо виплати нараховано у грудні 2024 року?

Нагадаємо, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період воєнного стану» від 10.10.2024 р. № 4015-ІХ (далі – Закон № 4015), який набрав чинності з 01.12.2024, внесено, зокрема, зміни до розділу IV ПКУ та п. 16-1 підрозд. 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ щодо ставки військового збору (далі - ВЗ). 

Платниками ВЗ є, зокрема, особи, визначені п. 162.1 ПКУ, а об’єктом оподаткування ВЗ для платників, зазначених у пп. 1 пп. 1.1 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, є доходи, визначені ст. 163 ПКУ. 

Ставка ВЗ становить, зокрема, для платників, зазначених у пп. 1 пп. 1.1 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, – 5% від об’єкта оподаткування, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною пп. 4 пп. 1.3 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ. 

Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) ВЗ до бюджету з доходів платників є особи, визначені у ст. 171 ПКУ, зокрема, податкові агенти, у т. ч. роботодавці. 

Пунктом 164.2 ПКУ визначено перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту). 

При цьому пп. 169.4.1 ПКУ встановлені особливості віднесення доходів у вигляді заробітної плати до відповідних податкових періодів. 

Так, якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у т. ч. за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування. 

Зверніть увагу! Пунктом 2 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4015 встановлено, що доходи платників ВЗ – осіб, визначених п. 162.1 ПКУ, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності Законом № 4015, оподатковуються за ставкою ВЗ (1,5%), що діяла до набрання чинності Закону № 4015, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених ПКУ. 

Роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого ПДФО/ВЗ за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги (пп. 169.4.3 ПКУ). 

Отже, до виплат (частини виплат), пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності, у разі перебування платника податку на лікарняному в періоді до 01.12.2024 року, застосовується ставка ВЗ 1,5% незалежно від того, що нарахування (виплата, надання) будуть проведені податковим агентом після 01.12.2024 року. 

При цьому слід зазначити, що виплати, пов’язані з тимчасовою втратою працездатності, нараховані у грудні 2024 року за період перебування працівника на лікарняному як у листопаді так і у грудні, відносяться до доходу у вигляді заробітної плати відповідних періодів за які вони нараховані, а саме: 

  • лікарняні за листопад включаються до складу заробітної плати листопада та оподатковуються ВЗ за ставкою 1,5%; 
  • лікарняні за грудень включаються до складу заробітної плати грудня та оподатковуються за ставкою ВЗ у розмірі 5%. 

Таку відповідь надали податківці в ІПК від 14.01.2025 р. № 165/ІПК/99-00-24-03-03. 

Нагадаємо, що індивідуальна податкова консультація (ІПК) має персональний характер і може бути використана лише платником податків, якому вона надана. Щоб уникнути можливих спірних ситуацій та непорозумінь з контролюючими органами, рекомендуємо звернутися до ДПС України для отримання власної ІПК з аналогічного питання.