вгору

Які терміни подання заяви за формою № 1-ПДВ при добровільній реєстрації платником ПДВ?

Нагадаємо, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 грн (без урахування ПДВ), така особа зобов’язана зареєструватися як платник ПДВ у ДПС за своїм місцезнаходженням (місцем проживання), крім особи, яка є єдинником 1–3 групи. Докладно про це ми писали тут. 

Водночас бувають і інші випадки. Особа має право добровільно зареєструватись платником ПДВ. Крім того, є випадки, коли потрібно зареєструватись платником ПДВ, незалежно від того чи досягнуто гранична загальна сума від здійснення операцій із постачання товарів/послуг.  

Розглянемо такі випадки. 

Так, відповідно до пп. 183.3 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) реєстраційна заява подається не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку податкового періоду, з якого особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на податковий кредит і складання податкових накладних: 

  • у разі добровільної реєстрації особи як платника податку; 
  • або особи, яка відповідає вимогам, визначеним пп. 6 п. 180.1 ПКУ – це особи, які проводить операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у ст. 243 Митного кодексу України), незалежно від того, чи досягає вона загальної суми від здійснення операцій із постачання товарів/послуг,  а також незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно із законодавством. 

При цьому, згідно з п. 183.5 ПКУ особи, зазначені у п. 183.3 ПКУ, можуть навести у заяві бажаний (запланований) день реєстрації як платника податку, що відповідає даті початку податкового періоду (календарний місяць), з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на складання податкових накладних. 

Реєстрація платником ПДВ у разі переходу з єдиного податку на загальну систему 

У разі переходу осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку, на сплату інших податків і зборів, за умови, що такі особи підлягають обов’язковій реєстрації, реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ. Якщо такі особи відповідають вимогам добровільної реєстрації, реєстраційна заява подається у строк, визначений п. 183.3 ПКУ. 

Реєстрація платником ПДВ у разі зміни ставки платника єдиного податку 

У разі зміни ставки єдиного податку реєстраційна заява подається не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку календарного місяця, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату ПДВ. Реєстрація таких осіб діє з першого числа календарного місяця, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату ПДВ. 

Якщо останній день реєстрації платником ПДВ припадає на вихідний 

У разі якщо останній день строку подання заяви припадає на вихідний, святковий або неробочий день, останнім днем строку вважається наступний за вихідним, святковим або неробочим робочий день (п. 183.6 ПКУ). 

Реєстрація платником ПДВ новостворених СГ 

Суб’єкти господарювання (в тому числі новостворені) можуть заявити про своє бажання добровільно зареєструватися як платник податку під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи - підприємця, державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу або про фізичну особу - підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. 

У реєстраційній заяві зазначаються підстави для реєстрації особи як платника податку.  

Розяснення розміщено на Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 101.02. 

Нагадуємо нашим читачам, що реєстраційну заяву платника ПДВ за ф. № 1-ПДВ (ідентифікатор форми J/F1310110) зручно подавати у М.E.Doc