вгору

Кабмін вносить зміни до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН

ДПС на своєму сайті оприлюднення проєкт постанови Кабміну «Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі – проєкт постанови). 

Проєкт постанови розроблено з метою удосконалення механізму автоматизованого моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків для забезпечення оптимізації таких механізмів для сумлінних платників податку на додану вартість щодо реєстрації податкових ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН). 

Проєкт постанови передбачає суттєві зміни, зокрема в частині автоматизованого моніторингу. Ці зміни спрямовані на оптимізацію роботи системи блокування ПН/РК та її адаптацію до поточних економічних умов. 

Зокрема, проєктом постанови передбачено внесення змін: 

1. Розширення ознак безумовної реєстрації ПН/РК: 

  • Збільшення порогових показників: Збільшуються ліміти загального обсягу постачання (з 500 тис. грн до 1 млн грн), обсягу постачання за одним отримувачем (з 50 тис. грн до 100 тис. грн), сплати ПДВ (з 20 тис. грн до 40 тис. грн). 
  • Збільшення обсягу постачання в одній ПН - з 5 тис. грн до 10 тис. грн та коригування в РК - з 5 тис. грн до 10 тис. грн. Також загального обсягу операцій по безумовній реєстрації ПН/РК у поточному місяці з 500 тис. грн до 3 млн грн. 

2. Ознаки безумовної реєстрації для операцій з експортного забезпечення: 

  • Застосування ознаки безумовної реєстрації для платників податку, зареєстрованих (основне місце обліку) на територіях бойових дій або окупованих. 
  • Доповнення ознакою безумовної реєстрації, яка застосовується до операцій з постачання товарів, коди УКТ ЗЕД яких зазначено у врахованій таблиці даних платника податку, за відсутності стосовно такого платника податку чинного рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості. 

3. Умови автоматичної реєстрації зупинених ПН/РК: 

  • для ПН/РК, які підлягатимуть автоматичній реєстрації в разі виключення платника податку з переліку ризикованих, доповнено новими умовами: 
  • здійснення перевірки на відповідність хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія платника податку; 
  • врахування умови відсутності значного зростання показника сум ПДВ, відображених в ПН/РК на реєстрацію в ЄРПН, у кожному з 6 послідовних місяців, що передують даті подання платником податку інформації та копій документів, які можуть свідчити про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, місяці, в якому подано такі документи та місяці, в якому здійснюється така автоматична реєстрація. 
  • для ПН/РК, які підлягатимуть автоматичній реєстрації в ЄРПН у разі врахування таблиці даних платника податку, доповнено умовами: 
  • застосування, в т. ч. таблиць даних платника податку, врахованих автоматично; 
  • врахування умови відсутності значного зростання показника суми ПДВ, відображеної в ПН/РК, поданих на реєстрацію в ЄРПН, у кожному з 6 послідовних місяців, що передують даті автоматичної реєстрації ПН/РК, та місяці, в якому здійснюється така автоматична реєстрація. 

4. Вимоги автоматичного врахування таблиці даних платника податку: 

Для аграріїв, зокрема: 

  • наявність у платника податку в попередньому році земельної ділянки с/г призначення площею не менше ніж 200 гектарів; 
  • платник зареєстрований платником ПДВ не менше ніж 365 днів, що передують даті подання таблиці даних платника податку; 
  • середньомісячна чисельність працівників платника податку за останні 12 місяців становить не менше ніж три особи; 
  • на дату подання таблиці даних платника податку у платника податку немає податкового боргу зі сплати податків, зборів, обов’язкових платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС. 

5. Погодження Порядку взаємодії комісій: 

  • доповнено положенням щодо погодження з Мінфіном взаємодії комісій контролюючого органу та його структурних підрозділів, затвердженого наказом ДПС від 12.05.2020 № 204, стосовно питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН. 

6. Зміни до окремих показників позитивної історії (Додаток 2): 

Збільшено показники позитивної історії, зокрема: 

  • загального обсягу постачання товарів / послуг, зазначеного в ПН/РК, зареєстрованих в ЄРПН у поточному місяці, з 1 млн грн до 3 млн грн; 
  • обсяг постачання товарів / послуг за одним отримувачем – платником податку з 100 тис. грн до 500 тис. грн; 
  • кількість платників податку, на яких керівник обіймає аналогічну посаду, з трьох до п’яти. 

Врахування податкової ефективності та відсутність різкого зростання ПДВ: 

  • доповнити положенням щодо врахування показників податкової ефективності на рівні 0,02 та відсутності різкого зростання сум ПДВ, відображених у ПН/РК, зареєстрованих в ЄРПН у поточному календарному місяці, у якому подано таблицю даних платника податку. 

7. Зміни до критеріїв ризиковості здійснення операцій (Додаток 3): 

  • під час розрахунку залишків товарів враховувати операції з вивезення товарів за межі митної території України; 
  • строк подання для реєстрації в ЄРПН РК на зменшення податкових зобов’язань до ПН, складеної на неплатника ПДВ, збільшити з 30 днів до 90 днів. 

Постанова набере чинності через 30 днів із дня її опублікування.