вгору
06.04.2020
Продовжуємо розглядати роз’яснення ДПС, надані в Інформаційному листі № 8 у зв’язку з набранням чинності Закону України від 30.03.2020 р. № 540-IX (раніше законопроєкт № 3275) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Преференції для платників податку на прибуток
1. Які преференції передбачені для юросіб – платників податку на прибуток, що надають, перераховують (передають) кошти (товари) організаціям протягом дії карантину, у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби?
Закон № 540 доповнив підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового Кодексу України (далі – ПКУ) новим п. 51-1, згідно з яким платники податку на прибуток отримали право при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток у 2020 році не застосовувати податкову різницю, передбачену пп. 140.5.9 ПКУ за наступних умов:
1) якщо протягом дії карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), такі платники податку на прибуток добровільно передаватимуть будь-які об’єкти з зазначеного переліку:
При цьому відповідна передача здійснюється таким суб’єктам (одному або декільком):
- громадським об’єднанням;
- благодійним організаціям;
- МОЗ;
- іншим центральним органам виконавчої влади, як реалізують державну політику у сферах санітарного та епідемічного благополуччя населення, контролю якості та безпеки лікарських засобів, протидії ВІЛ-інфекцї/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань;
- особі, уповноваженій на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я (ДП «Медичні закупівлі України»);
- закладам охорони здоров’я державної та/або комунальної власності;
- структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
Оскільки Закон № 540 набрав чинності з 02.04.2020 р., платники податку на прибуток при визначенні об’єкта оподаткування за податкові (звітні) періоди 2020 р. зможуть враховувати повну суму витрат на безоплатну передачу (суму коштів, вартість обладнання, товарів, матеріалів з наведеного переліку) виключно щодо операцій з надання такої допомоги переліченим вище суб’єктам та за умови, що ці операцї здійснюються починаючи з 02.04.2020 р. до завершення карантину (який було запроваджено на усій території України постановами КМУ від 11.03.2020 р. № 211 та від 25.03.2020 р. № 239).
Обмеження у розмірі 4% оподатковуваного прибутку попереднього року до зазначених операцій застосовуватися не буде. Однак, воно зберігається для:
З огляду на зазначене вище, платники податку на прибуток, операції яких підпадають під вимоги п. 51-1 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ мають вести окремий облік таких операцій для визначення об’єкта оподаткування за відповідні податкові (звітні) періоди 2020 р. Наприклад, операції, які за даними бухобліку здійснені у I кварталі 2020 р. та 01.04.2020 р. підпадають під обмеження, визначені пп. 140.5.9 ПКУ.
2. Які преференції передбачено Законом № 540 для юросіб - платників податку на прибуток, що отримують допомогу від юр- та /або фізосіб протягом дії карантину?
Преференції, серед іншого, визначені новим п. 51-2 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ і передбачені для наступних суб’єктів:
Для цих суб’єктів при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток за податкові (звітні) періоди 2020 р.:
1) фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму доходів, визнаних за правилами бухобліку від одержання будь-яких об’єктів з зазначеного переліку:
При цьому одержані об’єкти мають бути добровільно їм передані юр- та/або фізособами протягом дії карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
2) фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму витрат, визнаних за правилами бухобліку, внаслідок використання зазначеними вище суб’єктами цих коштів (обладнання, товарів, матеріалів) в будь-яких податкових (звітних) періодах 2020 р. та наступних років (за наявності відповідних залишків станом на 31.12.2020 р., їх подальшого використання у таких наступних періодах). З огляду на зазначене вище, платники податку на прибуток, визначені п. 51-2 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, які одержують кошти (обладнання, товари, матеріали), перелічені у цьому пункті, мають вести для податкових цілей окремий облік їх надходження у 2020 р. та використання у 2020 р. та наступних роках.
Про облік палива та спирту етилового в умовах карантину у питаннях - відповідях читайте у Блозі бухгалтера, Інформері M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.