вгору

Комунальне підприємство – єдинник 3 групи: чи можливо?

Нагадуємо, що до платників єдиного податку, які відносяться до 3 групи, належать юрособи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (у 2024 р. – це 8285700 грн). Це визначено пп. 3 п. 291.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). 

При цьому не можуть бути платниками єдиного податку 3 групи суб’єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юрособам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25% (пп. 291.5.5 ПКУ). 

Відповідно до ст. ст. 63, 78 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) комунальне підприємство – це підприємство, що діє на основі комунальної власності тергромади, утворюється органом, який є представником власника – відповідної тергромади і виконує його функції та майно якого закріплюється за ним на праві господарського відання або на праві оперативного управління. 

Отже, єдиним засновником (учасником) комунальних підприємств є територіальна громада в особі уповноважених органів. Тобто, їх частка у статутному фонді цих підприємств перевищує 25%. 

Крім того, ст. 8 ГКУ передбачено, що держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб’єктами господарювання. 

Таким чином, оскільки засновники комунальних підприємств не є суб’єктами господарювання і їх частка в цих підприємствах перевищує 25%, зазначені підприємства не можуть обрати 3 групу платників єдиного податку.