вгору

НБУ вкотре послабив валютні обмеження

Нацбанк пом’якшує низку валютних обмежень з метою поліпшення роботи готівкового сегменту валютного ринку. Про це йдеться на сайті регулятора. 

Так, постановою НБУ "Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 р. № 18" від 15.09.2023 р. № 115, яка набула чинності 16 вересня 2023 року, внесено зміни стосовно таких питань:  

  • збільшення пропозиції готівкової іноземної валюти; 

НБУ розширено можливості для банків та небанківських фінансових установ здійснювати операції з продажу готівкової іноземної валюти.    

Так, із 16 вересня під час розрахунку обсягу готівкової іноземної валюти, яку банк чи небанківська фінансова установа має змогу продати на валютному ринку, враховуватимуться залишки коштів готівкової іноземної валюти, яка обліковувалася в касі цих установ станом на 13 квітня 2022 року.   

Отже, уповноважені установи здійснюватимуть операції з продажу клієнтам іноземної валюти в готівковій формі в межах суми, яка визначається як сума таких складових:  

  • сума залишків готівкової іноземної валюти станом на 13 квітня 2022 року;  
  • обсяг перевищення купівлі готівкової іноземної валюти над обсягом її продажу за всіма іноземними валютами, що розраховується, починаючи з 13 квітня 2022 року та протягом наступних операційних/робочих днів;   
  • 120% від обсягу купівлі безготівкової іноземної валюти у фізичних осіб за всіма іноземними валютами, що розраховується починаючи з 13 квітня 2022 року та протягом наступних операційних/робочих днів. 

Сума складових розраховується в доларовому еквіваленті, який обчислюється на підставі офіційного курсу гривні до іноземних валют, установленого Національним банком України на дату такого розрахунку. 

  • розширення переліку медичних послуг, для оплати яких населення може здійснювати транскордонні перекази; 

Враховуючи пропозиції громадських організацій та банків, Нацбанк розширює перелік медичних послуг, для оплати яких фізичні особи мають змогу переказувати кошти за кордон. Так, до відповідного переліку додано послуги з реабілітації, а також послуги з придбання протезів та їхніх комплектуючих, встановлення, сервісного обслуговування та ремонту протезів.   

  • розблокування платежів за зовнішніми боргами, реструктуризованими за погодженням Уряду України; 

Нацбанк дав змогу державним підприємствам та господарським товариствам (100% акцій яких належать державі) переказувати кошти за кордон з метою виконання зобов’язань перед нерезидентом за кредитом чи позикою, що були реструктуризовані на умовах, погоджених Кабміном. Крім того, дозволено здійснювати інші платежі, пов’язані з обслуговуванням таких реструктуризованих зобов’язань. 

Нагадаємо, попередні пом'якшення від НБУ відбулись у серпні 2023 року. Про це ми писали тут.