вгору

Нецільова благодійна допомога фізособі від підприємства у грошовій формі: що з оподаткуванням?

Нагадуємо, що нецільовою є благодійна допомога, яка надається без встановлення умов або напрямів її витрачання. Вона надається в разі виникнення певних життєвих обставин (наприклад, лікування, оздоровлення тощо) як своїм працівникам, так і особам, що не перебувають з підприємством в трудових відносинах. Для підприємства така виплата є незапланованою та непередбачуваною, тобто одноразовою.

До загального оподатковуваного доходу платника податку не включаються кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медобслуговування платника податку або члена сім’ї фізособи першого ступеня споріднення, за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів). Це передбачено пп. 165.1.19 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Надається нецільова благодійна допомога за наказом керівника, що видається на підставі заяви працівника або іншої особи – одержувача такої допомоги, із зазначенням обставини, що є підставою для її надання та її розміру.

Відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ передбачено вартісну межу для обкладання ПДФО нецільової благодійної допомоги. Не підлягає оподаткуванню допомога, розмір якої не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. першим пп. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня поточного року. Так, у 2022 році розмір нецільової благодійної допомоги, що не підлягає обкладенню ПДФО – 3470 грн.

Якщо підприємство виплачує таку допомогу в сумі, що перевищує зазначене обмеження, сума перевищення включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу згідно з пп. 164.2.17 ПКУ і підлягає оподаткуванню у джерела виплати за ставкою встановленою п. 167.1 ПКУ (18%) та військовим збором за ставкою 1,5% (у випадку негрошової виплати – із застосуванням для ПДФО «натурального» коефіцієнта 1,21951, для військового збору – без врахування «натурального» коефіцієнта).

Благодійник-юрособа зазначає відомості про надані суми нецільової благодійної допомоги у податковій звітності.

Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб (визначеного Порядком заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4) сума нецільової благодійної допомоги, в т .ч. матеріальної, що надається на користь платників податків впродовж 2022 року, що не перевищує 3470 грн., відображається у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого ПДФО та ВЗ» під ознакою доходу «169». Якщо сума нецільової благодійної допомоги впродовж звітного податкового року перевищує її граничний розмір, ця сума зазначається під ознакою доходу «126» як додаткове благо або під ознакою «127» як інші доходи залежно від обставин.

При отриманні нецільової благодійної допомоги від благодійника – фіз- чи юрособи платник податку зобов’язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням її суми, якщо загальна сума отриманої нецільової благодійної допомоги протягом звітного податкового року перевищує її граничний розмір, установлений пп. 169.4.1 ПКУ. Граничний термін подання декларацій про майновий стан і доходи – 29 квітня. На період дії правового режиму воєнного стану в Україні подовжено граничні строки для подання відповідної податкової звітності платника податку, визначені ПКУ.

Наводимо приклади умовних ситуацій.

Приклад 1. Підприємство нарахувало та виплатило у листопаді 2022 р. нецільову благодійну допомогу фізичній особі в розмірі грошових коштів – 3470 грн.

Така допомога не обкладається ПДФО та військовим збором і відображається в Податковому розрахунку під ознакою доходу «169».

Приклад 2. Підприємство нарахувало та виплатило у листопаді 2022 р. нецільову благодійну допомогу фізособі в розмірі грошових коштів – 5000 грн.

Нецільова благодійна допомога в розмірі 3470 грн. не обкладається ПДФО та військовим збором і відображається в Податковому розрахунку під ознакою доходу «169». Сума перевищення (1530 грн.) обкладається ПДФО та військовим збором і відображається в Податковому розрахунку під ознакою доходу «126» як додаткове благо або під ознакою «127» як інші доходи.

Про це повідомило Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з ВПП.