вгору
11.08.2022
ДПС нагадала про особливості здійснення контролю за нерезидентами (представництвами нерезидентів) у зв’язку із запровадженням воєнного стану в Україні.
Відповідно до вимог п. 64.5 та ст. 133 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) нерезиденти зобов’язані стати на облік у ДПС, якщо вони (з присвоєнням 9-ти значного номеру):
В останніх двох випадках нерезидент реєструється платником податку на прибуток.
Нерезиденти є платниками податку на прибуток у разі здійснення господарської діяльності на території України через постійне представництво. Постійне представництво може бути як відокремленим підрозділом нерезидента, так і відповідати ознакам, визначеним пп. 14.1.193 ПКУ.
Перевірки щодо нерезидентів (іноземних компаній, організацій), які здійснюють госпдіяльність на території України та які повинні були стати на облік у порядку, встановленому п. 64.5 ПКУ, але які не виконали описані вимоги щодо постановки на облік протягом 3-х місяців із набрання чинності змінами, та щодо їх відокремлених підрозділів (у т. ч. постійних представництв), що перебувають на обліку, можуть бути призначені з 01.07.2021 р.
Підставою для проведення позапланової перевірки є пп. 78.1.22 ПКУ – отримання інформації, що свідчить про ведення нерезидентом госпдіяльності через постійне представництво на території України, відповідно до вимог пп. 14.1.193 ПКУ, без взяття на податковий облік.
Мораторій на такий вид перевірок діє з 18.03.2020 р. до припинення або скасування воєнного стану. Це передбачено п. п. 52-2 та 69.2 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.
Якщо встановлено здійснення нерезидентом діяльності без взяття на податковий облік, ДПС складається акт перевірки.
На підставі такого акта може бути:
Однак, на застосування штрафних санкцій діє мораторій.
При цьому нерезидент, який розпочав госпдіяльність через своє постійне представництво до реєстрації в ДПС, вважається таким, що ухиляється від оподаткування, а саме від сплати податку на прибуток.
Отже, усі одержані ним прибутки вважаються прихованими від оподаткування (п. 133.3 ПКУ).
Постійні представництва нерезидентів, які були зареєстровані платниками податків (у т. ч. податку на прибуток підприємств) у періодах до 01.01.2021 р., залишаються платниками таких податків відповідно до вимог ПКУ до реєстрації як платники податків (у т. ч. податку на прибуток підприємств) відповідних нерезидентів (п. 60 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Про це інформує ДПС.