вгору

Особливості складання декларації з ПДВ з урахуванням змін, внесених наказом № 400 – у листі ДПСУ

Як ми вже повідомляли, ДПСУ листом від 28.10.2024 р. №29885/7/99-00-21-03-02-07 надала роз’яснення щодо окремих особливостей складання податкової звітності з ПДВ. Розглянемо, що змінилось у формі декларації з ПДВ та додатках до неї з листопада 2024 р. відповідно до наказу Мінфіну від 09.08.2024 р. № 400, зі змінами. 

Зміни до форми декларації та уточнюючого розрахунку 

Декларацію та уточнюючий розрахунок доповнено новими рядками, в яких підлягатимуть відображенню операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів та інформація про коригування показників за такими операціями, уточнено подання інформації щодо придбання товарів/ послуг.  

1. Розділ І декларації "Податкові зобов’язання"  

1.1. Групу рядків 2 "Операції з вивезення товарів за межі митної території України" доповнено рядком 2.3 "Операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення (далі – окремих видів товарів)", в якому зазначені операції залежно від застосовуваної ставки податку відображаються у відповідних підрядках:  

  • підрядок 2.3.1 – операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;  
  • підрядок 2.3.2 – операції, що оподатковуються за основною ставкою;  
  • підрядок 2.3.3 – операції, що оподатковуються за ставкою 14%.  

!! Підрядки 2.3.1, 2.3.2 та 2.3.3 не підлягають заповненню до запровадження РЕЗ, а після запровадження РЕЗ – можуть бути заповнені виключно платниками, які здійснюють постачання товарів, до яких застосовується РЕЗ.  

1.2. Рядок 7 розділено на дві частини: 

  • рядок 7.1 "Коригування обсягів постачання та податкових зобов’язань", з якого окремо виділяється підрядок 7.1.1 "у тому числі коригування обсягів постачання за операціями, що оподатковуються за нульовою ставкою";  
  • рядок 7.2 "Коригування обсягів постачання та податкових зобов’язань за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів", в якому коригування зазначених операцій в залежності від застосовуваної ставки податку відображаються у відповідних підрядках:  
  • підрядок 7.2.1 – операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;  
  • підрядок 7.2.2 – операції, що оподатковуються за основною ставкою;  
  • підрядок 7.2.3 – операції, що оподатковуються за ставкою 14%.  

!! Рядок 7.2 не підлягає заповненню до запровадження РЕЗ, а після запровадження РЕЗ – може бути заповнений виключно платниками, які застосовують РЕЗ, і виключно в межах операцій, які регулюються РЕЗ.  

1.3. Ні в рядку 2.3, ні в рядку 7.2 колонки А та Б не заповнюються.  

В М.E.Doc заповнення розділу І "Податкові зобов’язання" декларації з ПДВ виглядатиме так (рис. 1): 

Рис. 1 

2. Розділ II декларації "Податковий кредит"  

2.1. Групу рядків 11 доповнено новим рядком 11.4, в якому в колонці А вказуються обсяги ввезених на митну територію України товарів, необоротних активів, без сплати ПДВ при їх розмитненні.  

2.2. Внесено зміни до рядка 15. Нова форма декларації передбачає, що в цьому рядку відображається коригування податкового кредиту згідно з пп. 192.1.1 ПКУ у випадку повернення товару/ послуги або суми попередньої оплати за відсутності реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.  

Одночасно для платників скасовано як такий, що втратив свою актуальність, обов’язок здійснення перерахунку частки використання необоротних активів, придбаних до 01 липня 2015 року, в оподатковуваних операціях за результатами одного, двох і трьох років, що настають за роком, в якому вони почали використовуватися (введені в експлуатацію), та відображення коригування податкового кредиту за результатами такого перерахунку в рядку 15 декларації.  

Заповнення розділу ІI "Податковий кредит" декларації з ПДВ в М.E.Doc див. на рис. 2. 

Рис. 2 

При цьому враховано можливість здійснення платниками податків уточнення таких показників шляхом передбачення у формі уточнюючого розрахунку рядка 15.2 (рис. 3), в якому відображатиметься уточнення результатів коригування податкового кредиту за наявності підстав, визначених ПКУ. 

Рис. 3 

Деталізація додаткових показників 

У формі декларації та уточнюючого розрахунку деталізовано структуру таблиці, в якій зазначається інформація про зміну (збільшення/ зменшення) залишку від’ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу на підставі податкового повідомлення-рішення та/або уточнюючого розрахунку.  

Така інформація розподілена на два окремі блоки, при цьому в блоці про дані податкового повідомлення-рішення суму залишку від’ємного значення передбачено зазначати в розрізі постачальників, за якими відбулась зміна залишку такої суми.   

3. Додатки до декларації 

Додаток 1  

Додаток 1 до декларації доповнено новою таблицею 1.3, в якій платники податку повинні зазначити відомості про коригування податкових зобов’язань за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів на підставі розрахунків коригування, складених на підставі п. п. "б", "в" пп. 97.4 підрозд. 2 розд. XX ПКУ.  

Особливості заповнення Додатка 1 до декларації викладені в додатку 1 до цього листа.  

Додаток 2  

Об’єднано Додатки 2 та 3 до декларації в один Додаток 2, у зв’язку із чим Додаток 3 до декларації скасовано та відповідно змінено порядкові номери Додатків 4, 5, 6, 7 до декларації на Додатки 3, 4, 5, 6 відповідно.  

У новому Додатку 2 до декларації передбачено застосування оновленої таблиці 1 (рис. 4), в якій структуровано порядок та змінено хронологію відображення  платниками податку інформації про розрахунок суми від’ємного значення та суми бюджетного відшкодування, а саме:  

  • в розрізі звітних (податкових) періодів, у яких виникло від’ємне значення;  
  • податкових накладних, згрупованих по періодах їх складання окремо по кожному постачальнику товарів/послуг, за яким сформовано таке значення;  
  • розрахунків коригування, складених на підставі пп. "в" пп. 97.4   підрозд. 2 розд. XX ПКУ, якщо таке коригування призвело до виникнення від’ємного значення суми, розрахованої згідно з п. 200.1 розд. V ПКУ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню. 
  •  

Рис. 4 

Додаток 2 до декларації доповнено новою таблицею 1.1, у якій має зазначатися інформація про суми податку за операціями з придбання товарів/ послуг, якщо такі суми податку було зараховано в погашення податкових зобов’язань, визначених за операціями з експорту товарів, до яких застосовується РЕЗ, за умови фактичної сплати сум податку таким постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України.  

Особливості заповнення Додатка 2 до декларації викладені в додатку 2 до цього листа.  

Додаток 5  

Додаток 5 до декларації доопрацьовано щодо врахування під час розрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях обсягів постачання за операціями з експорту товарів, до яких застосовується РЕЗ.  

Крім того, в Додатку 5 (рис. 5) скасовано обов’язок щодо дублювання проведення розрахунку частки за показниками попереднього календарного року, що розраховувався у декларації за січень, та встановлено єдиний період – грудень, в якому розрахована частка застосовуватиметься для здійснення перерахунку за підсумками поточного календарного року та протягом наступного календарного року для визначення податкових зобов’язань відповідно до п. 199.1 ПКУ

Рис. 5 

Порядок заповнення Додатків 3, 4 та 6 змін не зазнав, оскільки змінилася лише їх нумерація.  

!! Всі відповідні розділи додатків до декларації, які стосуються операцій в межах дії РЕЗ, не підлягають заповненню до запровадження РЕЗ, а після запровадження РЕЗ – можуть бути заповнені виключно платниками, які здійснюють постачання товарів, до яких застосовується РЕЗ.  

Про це повідомило Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з ВПП. 

Нагадуємо, що нові версії звітності з ПДВ розміщено в оновленні 11.02.154 програми М.E.Doc, зокрема: 

  • J/F0200126Податкова декларація з податку на додану вартість; 
  • J0200526, F0200426 – Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних / розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, про коригування податкових зобов’язань за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, та про податковий кредит з урахуванням його коригування (Д1); 
  • J/F0215226 – Розрахунок суми бюджетного відшкодування та суми від’ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2); 
  • J/F0299826 – Заяви про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д3); 
  • J/F0299326 – Розрахунок сум податку на додану вартість, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю, та окремих показників, визначених пунктом 68 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (Д4); 
  • J/F0215726 – Розрахунок (перерахунок) частки використання товарів / послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (Д5);  
  • J/F0215826 – Заява про допущення продавцем товарів / послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування (Д6); 
  • J/F0217026 – Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок.