вгору

Отримати довідку-підтвердження статусу податкового резидента України можна буде онлайн

Вирішено одну із ключових проблем ризику подвійного оподаткування підприємців за кордоном. Відтепер отримати довідку-підтвердження статусу податкового резидента України можна онлайн. Про це повідомив Голова ДРС України О. Кучер.

Так, за словами О. Кучера, у квітні цього року до ДРС звернулися представники бізнесу із проханням ініціювати вирішення питання щодо ризику подвійного оподаткування тих підприємців, які провадять діяльність віддалено, оскільки вимушено перемістились за межі території України та звернулись за тимчасовим захистом до інших країн.

Під час перебування за кордоном у таких суб’єктів господарювання виникає питання необхідності оподаткування в країні перебування доходу, отриманого на банківські рахунки, які відкриті в Україні, тобто з джерелом походження в Україні.

Для підтвердження резидентства України виникає потреба в отриманні довідки-підтвердження статусу податкового резидента України, але результат адміністративної послуги надається в паперовому вигляді, що ускладнює або взагалі унеможливлює її отримання в умовах воєнного стану для осіб, які виїхали за кордон.

Зазначене могло б призвести до того, що громадяни України, не бажаючи цього, ризикували бути визнаними резидентами інших країн, а отже, сплачувати податки не в бюджет України. Це стосується всіх суб’єктів господарювання, а насамперед галузі IT, яка продемонструвала свою стійкість в умовах воєнного стану.

За результатами ініціатив ДРС, спільно з Мінфіном, Мінцифри та ДПС, прийнято наказ Мінфіну “Про затвердження форми довідки-підтвердження та Порядку підтвердження статусу податкового резидента України для уникнення подвійного оподаткування відповідно до норм міжнародних договорів” від 19.08.2022 р. № 248 (далі - Наказ № 248), яким:

  • затверджено форму довідки-підтвердження резидентства для уникнення подвійного резидентства згідно з міжнародними стандартами;
  • визначено процедуру видачі відповідної довідки, зокрема в електронній формі;
  • передбачено її видачу з транслітерацією англійською мовою.

Завдяки спільним зусиллям, бізнес, який вимушено перебуває за кордоном, захищений від подвійного оподаткування.

Про це інформує ДРС.

Наказ № 248 набере чинності з дня його офіційного опублікування. Наразі він неопублікований.

При цьому, втратить чинність наказ ДПС «Про підтвердження статусу податкового резидента України» від 12.04.2002 р. № 173.