вгору

Постачання брухту і відходів дорогметалів, утворених при розбиранні та списанні основних засобів: що з ПДВ?

Операції з постачання відходів як вторинної сировини, у т. ч. утворених при розбиранні та списанні основних засобів (за винятком відходів і брухту чорних і кольорових металів), підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах за основною ставкою ПДВ.

Пунктом 185.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ)  визначено, що об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Водночас, тимчасово, до 01.01.2022 р. від оподаткування ПДВ звільняються операції з постачання, у т. ч. операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД.

Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України (п. 23 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).

Відповідні переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 01.01.2022 р., звільняються від обкладення ПДВ, затверджені постановою КМУ від 12.01.2011 р. № 15 (далі – Постанова № 15).

Перелік металів, які відносяться до поняття «дорогоцінні метали», визначено п. 1 ст. 1 Закону України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними» від 18.11.1997 р. № 637/97-ВР. До них відносяться: золото, срібло, платина і метали платинової групи (паладій, іридій, родій, осмій, рутеній) у будь-якому вигляді та стані (сировина, сплави, напівфабрикати, промислові продукти, хімічні сполуки, вироби, відходи, брухт тощо).

Тобто, Постановою № 15 чітко визначено переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів. До цих переліків брухт та відходи дорогоцінних металів не входять.

Отже, при здійсненні операцій з постачання брухту і відходів дорогоцінних металів, у т. ч. утворених при розбиранні та списанні основних засобів, платники податків повинні нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ за основною ставкою ПДВ 20%.

Про це інформує ГУ ДПС у м. Києві.