вгору

Про змінені правила ввезення гумдопомоги та перехідний період

Про те, що з 01.12.2023 р. змінились правила ввезення та обліку гуманітарної допомогитут. 

До відома! ВРУ прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо ввезення, обліку, розподілу гуманітарної допомоги, особливостей оподаткування відповідних операцій та подання звітності» від 08.11.2023 р. № 3448-IX, яким вносяться зміни до Закону № 1192-XIV, а саме: розширюється перелік осіб, які можуть бути отримувачами та набувачами гуманітарної допомоги та закріплюється на законодавчому рівні право Кабміну встановлювати спрощений порядок визнання товарів гуманітарною допомогою за декларативним принципом у період дії воєнного стану. 

Зазначені зміни стосуються саме питань визнання товарів гуманітарною допомогою, їх обліку, звітування отримувачів, а також розподілу і контролю за цільовим використанням гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану. 

При цьому механізм пропуску митними органами гуманітарної допомоги через митний кордон України принципово не змінюється. 

Порядок пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затверджений постановою КМУ від 05.09.2023 р. № 953 (далі – Порядок № 953), набрав чинності 01.12.2023 р. 

Особливістю декларування митному органу товарів гуманітарної допомоги (на відміну від передбаченого Постановою № 174 від 01.03.2022 р. № 174, яка втратила чинність – прим. Ред.) є зазначення в декларації номера отримувача в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги та унікального коду гуманітарної допомоги, наданого автоматизованою системою реєстрації гуманітарної допомоги, вимоги щодо яких встановлені п. п. 4, 6 – 8 Порядку № 953. 

Водночас, згідно зі змінами, внесеними постановою КМУ від 20.11.2023 р. № 1216, до 01 квітня 2024 р. встановлено перехідний період для пропуску через митний кордон України гуманітарної допомоги, що здійснюється відповідно до Порядку. Протягом цього періоду пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги може здійснюватися також за місцем перетину митного кордону України шляхом подання у паперовому вигляді декларації про товари, що визнаються гуманітарною допомогою, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 до Порядку, без зазначення унікального коду гуманітарної допомоги, який надається автоматизованою системою реєстрації гуманітарної допомоги. При цьому п.п. 4, 6–14, 17 Порядку № 953 не застосовуються. Отримувач гуманітарної допомоги, ввезеної без використання автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги, до 31 березня 2024 р. завантажує до зазначеної системи копію паперового звіту про розподіл та використання гуманітарної допомоги за формою згідно з додатком 3 до Порядку № 953. 

Отже, з 01.12.2023 р. до 01.04.2024 р. дозволяється декларування та пропуск на митну територію України товарів без використання автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги. При цьому надання отримувачами гуманітарної допомоги звітності до автоматизованої системи Мінсоцполітики є обов’язковим. 

Про це повідомили у ДМСУ.