вгору
06.06.2025
Відповідно до ч. першої ст. 5 Закону № 2473, гривня є єдиним законним платіжним засобом на території України та підлягає обов’язковому прийманню без обмежень для проведення розрахунків.
Валютні операції, а також валютне регулювання та нагляд в Україні здійснюються відповідно до Конституції України, Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 р. № 2473-VIII (далі – Закон № 2473) та інших законів України та нормативно-правових актів, прийнятих на їх виконання.
Згідно зі ст. 99 Конституції України, єдиною грошовою одиницею в Україні є гривня.
Відповідно до ч. першої ст. 5 Закону № 2473, гривня є єдиним законним платіжним засобом на території України та підлягає обов’язковому прийманню без обмежень для проведення розрахунків.
Водночас, ч. другою ст. 5 Закону № 2473 визначено, що усі розрахунки на території України проводяться виключно у гривні, крім розрахунків за:
1) операціями зі здійснення іноземних інвестицій та повернення іноземному інвестору прибутків, доходів (у т. ч. дивідендів) та інших коштів, одержаних на законних підставах у результаті здійснення іноземних інвестицій;
2) операціями банків з надання банківських та інших фінансових послуг на підставі банківської ліцензії;
3) операціями з надання фінансових послуг, визначених пп. 1 – 5 ч. другої та ч. третьою ст. 9 Закону № 2473, що надаються небанківськими фінансовими установами та операторами поштового зв’язку, які мають ліцензію НБУ на здійснення валютних операцій;
4) операціями з розміщення, виплати грошового доходу та погашення облігацій, казначейських зобов’язань України, номінованих в іноземній валюті, якщо це передбачено проспектом цінних паперів (умовами їх розміщення);
5) операціями з купівлі-продажу державних цінних паперів, номінованих в іноземній валюті, якщо ініціатором або отримувачем за такою валютною операцією є банк;
6) іншими операціями, визначеними Митним кодексом України та (або) нормативно-правовими актами НБУ.
Такі розрахунки можуть здійснюватися в іноземній валюті, гривні або банківських металах.
Порядок проведення валютних операцій визначається НБУ (ч. 4 ст. 5 Закону № 2473), а перелік ліцензованих валютних операцій - ст. 9 Закону № 2473. Ліцензії НБУ надаються банкам, небанківським фінансовим установам та операторам поштового зв’язку.
Щодо відповідальності за порушення валютного законодавства.
За порушення валютного законодавства передбачено відповідальність. Зокрема, згідно з ч. 4 ст. 14 Закону № 2473, податкові органи можуть накладати штраф до 100% суми операції, проведеної з порушенням, у гривневому еквіваленті за курсом НБУ на день її здійснення.
Порядок застосування штрафів визначено Постановою КМУ від 26.05.2021 р. № 524:
Ці штрафи застосовуються до юридичних осіб, крім уповноважених установ, за кожен випадок порушення, встановлений під час перевірки.
Про це нагадали податківці ДПС у Закарпатській області.