вгору

Щодо встановлення мінімальної роздрібної ціни тютюнових виробів із застосуванням коефіцієнта 1,45

25 березня 2025 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби» від 04.12.2024 р. № 4115-ІХ (далі - Закон № 4115), яким внесені зміни до Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 р. № 3817-IX (далі - Закон № 3817).  

Змінами, зокрема, передбачено, що: 

  • роздрібна ціна продажу підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни (без урахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів), не може бути меншою за встановлене на дату виробництва такого товару мінімальне акцизне податкове зобов’язання із сплати акцизного податку на тютюнові вироби, помножене на коефіцієнт 1,45, а для тютюнових виробів, на які встановлено лише специфічну ставку акцизного податку, – меншою за розмір встановленої на дату виробництва такого товару специфічної ставки акцизного податку, помноженої на коефіцієнт 1,45 (пп. 14.1.106 ПКУ); 
  • розмір максимальної роздрібної ціни на підакцизні товари (продукцію), який встановлюється виробниками або імпортерами для тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, не може бути меншим, ніж розмір роздрібної ціни продажу, обчислений відповідно до зазначеного вище порядку; 
  • декларація про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) (далі – Декларація МРЦ) не приймається у разі встановлення максимальної роздрібної ціни на підакцизні товари у розмірі, нижчому за розмір, встановлений пп. 14.1.106 ПКУ; 
  • 01.07.2025 р. набирають чинності положення Закону № 4115, яким передбачено відповідальність за роздрібну торгівлю підакцизними товарами за цінами, нижчими ніж рівень роздрібної ціни продажу підакцизних товарів, визначений відповідно до зазначеного вище порядку його обчислення. 

Зверніть увагу! У зв’язку з тим, що за 2024 рік частка загальної суми податкових зобов’язань з акцизного податку у середньозваженій роздрібній ціні сигарет становить 55,8%, тобто є меншою за 60%, починаючи з 1 квітня до 31 грудня 2025 року виробники та імпортери сигарет застосовують коефіцієнт 1,1 до мінімального акцизного податкового зобов’язання. 

Відповідно до вимог ПКУ на вебпорталі ДПС оприлюднена інформація про загальну суму податкових зобов'язань з акцизного податку на сигарети, середньозважену роздрібну ціну продажу сигарет та  показник (у відсотках), що характеризує частку загальної суми податкових зобов'язань з акцизного податку у середньозваженій роздрібній ціні продажу сигарет. 

Для яких платників та з якого часу діють нові правила щодо мінімальної роздрібної ціни? 

Нові правила щодо мінімальної роздрібної ціни діють: 

  • для всіх виробників та імпортерів тютюнових виробів – при поданні Декларації про МРЦ, починаючи з 25.03.2025 р. 
  • для СГ, які здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами, – при здійсненні продажу тютюнових виробів, починаючи з дня набрання чинності Законом № 4115, тобто з 25.03.2025 р., а застосування штрафних санкцій – з 01.07.2025 р.. 

Який порядок визначення МРЦ тютюну при поданні декларацій та роздрібній реалізації? 

При визначенні максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби в декларації про МРЦ, а також роздрібної ціни продажу (при торгівлі в роздріб) – вони не повинні бути меншими за встановленого на дату виробництва: 

  • сигарет за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 10 (сигарети без фільтру) та 2402 20 90 20 (сигарети з фільтром) – мінімального акцизного податкового зобов’язання із сплати акцизного податку на такі сигарети, з урахуванням застосування коефіцієнта 1,1 (у період з 01 квітня 2025 року по 31 грудня 2025 року) та помножене на коефіцієнт 1,45; 
  • сигарил за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2402 10 00 90 – мінімального акцизного податкового зобов’язання із сплати акцизного податку на такі сигарили, помножене на коефіцієнт 1,45; 
  • інших тютюнових виробів – специфічної ставки акцизного податку, помноженої на коефіцієнт 1,45. 

Який механізм дозволяє продавцям тютюнових виробів дотримуватися як мінімальних, так і максимальних цінових обмежень? 

Статтею 73 Закону № 3817 (з урахуванням норм, які наберуть чинності відповідно до Закону № 4115) передбачена відповідальність за порушення роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами: 

  • вищими за максимальні роздрібні ціни на такі товари (продукцію), зазначені на відповідних пачках, коробках чи сувенірних коробках тютюнових виробів, ємностях або упаковках рідин, що використовуються в електронних сигаретах, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією), – 100% вартості таких тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, але не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року; 
  • нижчими за рівень роздрібної ціни продажу підакцизних товарів, визначений відповідно до пп. 14.1.106 ПКУ, – 100% вартості реалізованих таких підакцизних товарів, але не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. 

Відповідно до вимог пп. 14.1.106 ПКУ виробникам та імпортерам тютюнових виробів слід привести розмір МРЦ у відповідність до встановлених мінімальних та максимальних роздрібних цін шляхом подання Декларацій про МРЦ з дотриманням таких вимог.  

Про це повідомили податківці ДПС України.