вгору

Скасування КОРО на РРО: питання - відповіді

22.10.2020

Чи передбачається скасування останньої книги обліку розрахункових операцій (далі – КОРО) до РРО чи всіх КОРО, що були зареєстровані до конкретного РРО?

Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій затверджено наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. № 547 (далі – Порядок № 547).

Згідно з п. 1 гл. 1 розд. ІІ Порядку № 547 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім суб’єктів господарювання, які відповідно до рішень, затверджених власними розпорядчими документами, про те, що у випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту належного підключення резервного РРО або включення електроенергії, зобов’язані зареєструвати книги обліку розрахункових операцій (далі – КОРО).

Суб’єкти господарювання, які відповідно до рішень, затверджених власними розпорядчими документами, про те, що у випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту належного підключення резервного РРО або включення електроенергії, у разі необхідності та за власним бажанням можуть, зокрема, скасувати реєстрацію КОРО та припинити її застосування.

Відповідно до п. 11 гл. 4 розд. ІІ Порядку № 547 після закінчення використання КОРО на її титульній сторінці необхідно зазначити дату закінчення.

Згідно з п. 6 ст. 3 Закону України  «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР  суб’єкти господарювання зобов’язані  забезпечувати зберігання (у разі використання) використаних КОРО та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення.

Отже, скасування проводиться щодо КОРО, використання яких суб’єктом господарювання ще не закінчено, а використані КОРО скасовувати не потрібно, вони зберігаються суб’єктом господарювання протягом трьох років після їх закінчення.

Які дії підприємства, коли КОРО вже скасована, а реєстраційне посвідчення РРО ще не перереєстроване?

Згідно з п. 2 гл. 3 розд. ІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. № 547 (далі – Порядок РРО № 547), у разі зміни даних щодо суб’єкта господарювання, які зазначаються в реєстраційному посвідченні, або сфери застосування РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення РРО, а також у разі встановлення розбіжностей чи помилок у записах реєстраційного посвідчення, втрати або непридатності його для використання суб’єкт господарювання протягом п’яти робочих днів, що настають за днем, коли виникли зміни або інші підстави для заміни реєстраційного посвідчення, подає до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО:

  • реєстраційну заяву з позначкою «Перереєстрація» із зазначенням причини перереєстрації;
  • реєстраційне посвідчення.

Після отримання документів у разі відсутності підстав для відмови  посадова особа контролюючого органу не пізніше двох робочих днів з дня подання реєстраційної заяви проводить перереєстрацію РРО шляхом внесення змін до інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС та  видає суб’єкту господарювання нове реєстраційне посвідчення.

Відповідно до п. 3 і 4 розд. ІІІ Порядку РРО № 547 РРО може застосовуватись тільки в тій господарській одиниці, яка зазначена в реєстраційному посвідченні, відповідно до сфери застосування, установленої Державним реєстром РРО, та за наявності договору про технічне обслуговування і ремонт РРО.

Суб’єкти господарювання, які використовують РРО для здійснення розрахункових операцій, зобов’язані, зокрема, зберігати на місці проведення розрахунків реєстраційне посвідчення та останню довідку про опломбування РРО або їх копії.

Враховуючи викладене, у разі, якщо реєстраційне посвідчення на РРО ще не перереєстроване, суб’єкт господарювання не має здійснювати розрахункові операції на такому РРО до перереєстрації реєстраційного посвідчення.

Водночас чинним законодавством не передбачено штрафних санкцій за зазначену діяльність.

Роз’яснення було надано у ІПК ДПСУ від 15.09.2020 р. № 3858/ІПК/99-00-07-05-01-06.

Відповідно до п. 52.2 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.