вгору

Суб’єкт господарювання використовує воду з свердловини: коли він не є платником ренти?

Податківці відповіли на запитання: Чи є платником рентної плати за спеціальне використання води СГ, який з власної свердловини здійснює забір та використання води в об’ємі до 5 куб. м. на добу (без отримання дозволу на спеціальне водокористування)? 

Нагадаємо нашим читачам, що відповідно до п. 255.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платниками рентної плати за спеціальне використання води є, зокрема первинні водокористувачі – суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи – підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів. 

Об’єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі. 

Спеціальне водокористування – це забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів (ч. 1 ст. 48 Водного кодексу України; далі – ВКУ). 

Не належать до спеціального водокористування, зокрема забір та/або використання води в об’ємі до 5 кубічних метрів на добу, крім тієї, що використовується для виробництва (входить до складу) напоїв та фасованої питної води (абз. 12 ч. 3 ст. 48 ВКУ). 

Отже, суб’єкт господарювання, який здійснює забір (видобуває) з підземного водного простору, у тому числі засобами власної свердловини, обсяги води менше 5 кубічних метрів на добу, не здійснює спеціальне водокористування. 

Про це повідомлено на Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 118.01.