вгору

Увага! З 02.02.2023 р. призупинена робота нотаріусів щодо нерухомості по всій території України – НПУ

Нотаріальна палата України (далі – НПУ) звертає увагу, що з 02.02.2023 р. без попередження по всій території України було припинено взаємний обмін інформаційними відомостями між електронними системами Державного земельного кадастру (далі – ДЗК) та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – ДРРП), що призвело до зупинення роботи нотаріусів, а саме вчинення нотаріальних та реєстраційних дій щодо нерухомого майна, зокрема земельних ділянок.

В результаті громадяни позбавлені можливості реалізувати свої законні права щодо розпорядження належним їм нерухомим майном.

У зв’язку з цим, НПУ звернулася до Мін’юсту, Держгеокадастру та ДП «НАІС» із проханням повідомити, за яких причин було припинено взаємообмін відомостями між ДРРП та ДЗК, та коли буде відновлена їх повноцінна робота.

https://lh3.googleusercontent.com/YbTQEnuASKsdCtqoDrKbS9TY2J19I2CtwM0h43unGUOfbYM6XxvVTyNE_CCCFs5ABcSQdJxo9Gd0d5UJvx6Jh1wVjPtmb1gcss8o3w_EqniGlCNIGMjPDrIv8347FWhJvd0v-_5TlMlsvXMC9wPQ1Es Як зазначає НПУ, “зволікання у цій ситуації призведе до порушення стабільної роботи нотаріату України в частині вчинення нотаріальних дій та державної реєстрації нерухомого майна, а отже і порушення  прав громадян та бізнесу.

Наразі на розгляді у нотаріусів перебуває велика кількість заяв про держреєстрацію прав, які не можуть бути опрацьовані, а права зареєстровані, що призводить до порушення строків у сфері держреєстрації прав та тягне відповідальність, яка не може бути застосована у зв’язку з відсутністю вини нотаріусів.

Окремо звертаємо увагу на необхідність перевірки інформації про те, що з моменту оновлення програмного забезпечення ДРРП 26–27 січня 2023 р. відомості про зареєстровані права у ДРРП до ДЗК не надійшли (не відбувся взаємообмін). Якщо така інформація підтвердиться, просимо дати роз’яснення, чи відбудеться взаємообмін такими відомостями автоматично після доопрацювання програмного забезпечення і яким чином буде забезпечена актуальність відомостей реєстрів.”

НПУ отримала відповідь Держгеокадастру на своє звернення щодо припинення належної взаємодії Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що призвело до зупинення роботи нотаріусів.

Держгеокадастр повідомив, що після останнього оновлення ДРРП у ДЗК некоректно відображаються відомості.

Тому на сьогодні Держгеокадастром та ДП «Центр державного земельного кадастру» вживаються заходи щодо опрацювання та укладення оновленого Протоколу про інформаційну взаємодію між ДРРП та ДЗК, а також стосовно доопрацювання програмного забезпечення ДЗК з урахуванням оновлення програмного забезпечення ДРРП.