вгору

Відновлюються правила оподаткування у зв'язку із завершенням дії карантину

Нагадуємо, що згідно з розпорядженням Кабміну від 25.03.2020 р. № 338 «Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації» (з урахуванням внесених змін і доповнень) з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (COVID-19), на території України було запроваджено карантин, дія якого завершилась 30 червня 2023 року.

У зв’язку із завершенням дії карантину, з 1 липня 2023 року припиняється дія норм Податкового кодексу України (далі - ПКУ), якими на період дії карантину встановлювалися окремі пільгові режими оподаткування. 

Окрім того, 30 червня 2023 року завершується дія окремих правил оподаткування ПДВ та акцизним податком операцій з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України бензинів моторних, важких дистилятів, скрапленого газу, біодизелю, палива моторного альтернативного, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД, визначеними п. 41 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ (п. 82 підрозд. 2, п. 41 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ). 

Отже, з 01.07.2023 р. відновлюються правила оподаткування, які були змінені чи призупинені до 01.07.2023 та/або до завершення дії карантину.  

І. В частині ПДВ 

1. Скасовується режим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з ввезення на митну територію України та/або операцій з постачання на митній території України товарів, перелік яких затверджено постановою Кабміну від 20 березня 2020 року № 224 (товари для боротьби з COVID-19). 

2. Припиняється дія п. 72 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, згідно з яким операції, що здійснювалися громадськими об'єднаннями та/або благодійними організаціями під час карантину, не включалися ними при обрахунку загальної суми для цілей обов’язкової реєстрації платником ПДВ. 

3. Відновлюється оподаткування ПДВ за ставкою 20% операцій з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України пального (бензинів моторних, важких дистилятів, скрапленого газу, біодизелю, палива моторного альтернативного, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД, визначеними п. 41 підрозд. 5 розділу ХХ ПКУ, нафти або нафтопродуктів сирих, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД 2709 00 10 00 та 2709 00 90 00) (крім випадків, коли такі товари відповідно до Кодексу оподатковуються ПДВ за ставкою 0%). 

ІІ. В частині акцизного податку 

1. Щодо ставок акцизного податку 

Відновлюються базові ставки акцизного податку, встановлені пп. 215.3.4 ПКУ, а саме: 

  • на бензини моторні, інші нафтопродукти – 213,50 євро за 1000 літрів; 
  • на важкі дистиляти – 139,50 євро за 1000 літрів; 
  • на паливо моторне альтернативне – 162 євро за 1000 літрів. 

Докладніше про це ми писали тут. 

2. Щодо відвантаження спирту етилового для виробництва дезінфекційних засобів 

Скасовується тимчасовий порядок відвантаження спирту етилового для виробництва дезінфекційних засобів. 

Починають застосовуватися до виробників лікарських засобів загальні вимоги щодо особливостей оподаткування, цільового використання та погашення податкових векселів, які встановлені ст. 229 ПКУ при виробництві дезінфекційних засобів, з використанням спирту етилового, який оподатковується за ставкою 0 гривень за 1 літр 100% спирту. 

ІІІ. В частині податку на прибуток підприємств 

Для платників податку на прибуток підприємств припиняється застосування різниць, визначених ПКУ, щодо зменшення фінансового результату до оподаткування на суму доходу, включеного до складу доходів звітного періоду за правилами бухгалтерського обліку у вигляді: 

  • отриманої одноразової компенсації суб’єктам господарювання відповідно до Закону України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»; 
  • списаних штрафних санкцій і пені відповідно до п. 2-3 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ та списаного податкового боргу відповідно до п. 2-4 та пп. 26.2 підрозд. 10 розд. XX ПКУ. 

Про це повідомили фахівці ДПСУ.