вгору

З 18.05.2020 р. запроваджено держрегулювання цін на соціально значущі товари

19.05.2020

Держава: звітність та податки

На час карантину Уряд запроваджує держрегулювання цін на товари, що мають істотну соціальну значущість і товари протиепідемічного призначення.

Відповідну постанову КМУ «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» прийнято 22.04.2020 р. за № 341.  Отже, запроваджується декларування зміни роздрібних цін у разі їх збільшення на відповідні товари.

Держпродспоживслужба підготувала відповіді на найбільш поширені запитання від суб’єктів господарювання і громадян щодо процедури декларування цін.

1. Коли Постанова набирає чинності та протягом якого періоду часу діятиме?

Відповідно до п. 3 Постанови вона набирає чинності через десять днів з дня її опублікування і діє до закінчення карантину, встановленого постановою КМУ від 11.03.2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Постанову було опубліковано 08.05.2020 р. у газеті «Урядовий кур’єр» № 87, а отже 18.05.2020 р. вона набирає чинності.

2. Які саме товари підлягають декларуванню?

Постановою затверджено вичерпні переліки товарів, що мають істотну соціальну значущість та товарів протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, зміна цін на які підлягатиме декларуванню. На включені до переліку лікарські засоби декларування зміни роздрібних цін здійснюється за торговими назвами препаратів.

3. В якому випадку суб’єкт господарювання повинен декларувати зміну ціни?

З моменту набрання чинності Постановою, якщо суб’єктом господарювання здійснюється реалізація товарів, які мають істотну соціальну значущість або відносяться до товарів протиепідемічного призначення, та планується збільшення роздрібної ціни на 5 і більше відсотків проти роздрібної ціни на момент набрання чинності Постановою, виникатиме обов’язок декларування зміни цін. У подальшому необхідно декларувати зміну роздрібної ціни у разі підвищення її на 5 і більше відсотків проти вже задекларованої роздрібної ціни.

4. Чи повинен суб’єкт господарювання декларувати зміну оптово-відпускних цін?

Ні. Декларуванню підлягає лише зміна роздрібних цін.

5. Чи потрібно декларувати зміну роздрібної ціни станом на 18.05.2020 р.?

Ні, не потрібно. Декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється суб’єктом господарювання у разі збільшення роздрібної ціни на товар, що реалізується, порівняно з роздрібною ціною на дату набрання чинності Постановою.

6. Чи потрібно декларувати збільшення роздрібної ціни менше ніж на 5%?

Ні. Декларуванню підлягають ціни, що підвищуються на 5% і більше.

7. Коли можна застосовувати задекларовані роздрібні ціни?

Відповідно до вимог Постанови початок застосування задекларованих роздрібних цін залежить від відсотку їх підвищення, а саме:

  • у разі підвищення цін на 15% і більше – застосування роздрібної ціни можливе не раніше ніж через 30 днів, без урахування дня декларування;
  • у разі підвищення цін на 10% і більше, але менше ніж 15%, – застосування роздрібної ціни можливе не раніше ніж через 14 днів, без урахування дня декларування;
  • у разі підвищення цін на 5% і більше, але менше ніж 10%, – застосування роздрібної ціни можливе не раніше ніж через 3 дні, без урахування дня декларування.

8. Збільшилась ціна більше ніж на 5% внаслідок закінчення строку дії знижки. Чи потрібно декларувати зміну цін?

Ні, не потрібно. У випадках, коли зростання цін відбулося внаслідок закінчення строку дії знижок, декларувати зміну цін не потрібно. Декларуванню підлягає роздрібна ціна, яка підвищується на 5 і більше відсотків, що діяла до запровадження знижки.

9. Як відбуватиметься процедура декларування зміни роздрібних цін?

Декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюватиметься в електронному вигляді шляхом подання відомостей з використанням КЕП до Держпродспоживслужби через її офіційний вебсайт. 

10. Коли інформація про задекларовані зміни цін потраплятиме до Реєстру роздрібних цін на товари?

Після успішної реєстрації даних відомості одразу вноситимуться до Реєстру роздрібних цін на товари в автоматичному режимі без участі посадових осіб Держпродспоживслужби.

11. Хто матиме доступ до Реєстру роздрібних цін на товари?

Держпродспоживслужба розмістить Реєстр роздрібних цін на товари на своєму офіційному вебсайті та забезпечить вільний, цілодобовий і безоплатний доступ до його відомостей.

12. Де можна ознайомитися з Реєстром роздрібних цін на товари?

З Реєстром роздрібних цін можна буде ознайомитися на офіційному сайті Держпродспоживслужби за посиланням.

13. Чи є порушенням застосування роздрібних цін, підвищених на 5 і більше відсотків після набрання чинності Постановою, без дотримання процедури декларування?

Так. З 18.05.2020 р.  реалізація товарів, що мають істотну соціальну значущість, товарів протиепідемічного призначення, переліки яких затверджено Постановою, за роздрібною ціною, підвищеною на 5 і більше відсотків без процедури декларування зміни цін, є порушенням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

14. Яка відповідальність передбачена за недотримання процедури декларування роздрібних цін?

До суб’єктів господарювання, які допустять зазначене порушення, застосовуються адміністративно-господарські санкції відповідно до ст. 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення».

Також громадяни (фізичні особи – підприємці) і посадові особи суб’єктів господарювання за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної відповідальності шляхом накладання штрафів у розмірах, визначених ч. 3 ст. 165-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Нагадуємо нашим користувачам, що за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат до них  на період карантину на товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню епідемій, пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), та/або товарів, що мають істотну соціальну значущість, перелік яких визначений КМУ, якщо ціна перевищила більше ніж у 1,2 рази рівень ціни, визначений КМУ на такий товар, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 200 нмдг до 250 нмдг (від 3400 грн до 4250 грн) і на посадових осіб – від 250 нмдг до 300 нмдг (від 4250 грн до 5100 грн).

Більше корисних матеріалів читайте  у Блозі бухгалтера, Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.