вгору

Затверджено Порядок ведення Національного реєстру викидів та перенесення забруднювачів

КМУ затвердив Порядок ведення Національного реєстру викидів та перенесення забруднювачів. Йдеться про постанову Уряду від 02.06.2023 р. № 560 (далі – Постанова № 560).

Документ розроблено відповідно до вимог Закону України «Про Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів» від 20.09.2022 р. № 2614-IX, який набере чинності 08.10.2023 р.

У Порядку визначено особливості користування Реєстром, алгоритм створення та внесення до нього даних, порядок реєстрації об’єктів та подання звітності операторами і довідок про дифузні джерела залученими органами, а також затверджено форми заяв оператора.

«Реєстр функціонуватиме як зручний онлайн-сервіс на веб-порталі «ЕкоСистема». Тож громадськість матиме вільний доступ до інформації про кожне підприємство, діяльність якого впливає на довкілля. Таким чином Україна виконає важливу частину своїх міжнародних зобов’язань – за Оргуською конвенцією та за Протоколом про реєстри викидів та перенесення забруднювачів. І це суттєвий крок на шляху нашої країни до ЄС», – зазначив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Р. Стрілець.

За його словами, вже за два роки український Національний РВПЗ буде інтегрований з Європейським. Україна зможе обмінюватися актуальними, верифікованими даними з компетентним органам Європейського Союзу та синхронізувати власну довкіллєву політику із європейською.

Нагадаємо, ще у 2016 році Україна ратифікувала Київський протокол Оргуської Конвенції, зобов’язавшись вести свою екологічну політику відкрито, взаємодіяти з громадянами та залучати їх до розв’язання екологічних питань. Створення національного РВПЗ було однією з висунутих міжнародним документом умов.

Державі національний РВПЗ дозволить відстежувати викиди та перенесення забруднювачів у часі та просторі; аналізувати зменшення викидів і встановлювати пріоритети у скороченні та ліквідації потенційно шкідливих викидів; приймати ефективні рішення з питань запобігання та зменшення промислового забруднення.

Громадськість отримає вільний та зручний доступ до екологічної інформації; братиме участь у формуванні державної екологічної політики у сфері реєстрації викидів.

Про це повідомлено на Урядовому порталі.

До відома! Постанова № 560 набирає чинності з 08.10.2023 р., крім п. п. 37–41 (щодо викидів забруднювачів, що здійснюються дифузними джерелами у води або землю) Порядку ведення Національного реєстру викидів та перенесення забруднювачів, затвердженого цією постановою, які набирають чинності з 08.10.2024 р.