вгору

Здійснення перевірок з боку Держпраці повертається

З початку війни діє жорсткий мораторій на проведення заходів державного нагляду (контролю), зокрема й у сфері охорони праці. Про це повідомили на сайті Федерації профспілок України. 

Так, постановою Кабміну “Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану” від 13.03.2022 р. № 303 припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, та передбачено, що за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави може бути дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах. 

Враховуючи особливо стабільно високий рівень виробничого травматизму в Україні профспілкова сторона зверталась до Уряду та Мінекономіки із закликом щодо необхідності відновлення державного нагляду (контролю) у сфері охорони праці.      

Підставами для здійснення позапланових перевірок є: 

  • звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності); 
  • доручення Прем’єр-міністра України про перевірку суб’єктів господарювання у відповідній сфері у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави; 
  • настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання. 

Нагадаємо, що позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються у порядку, встановленому Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". 

Водночас інформуємо, що відповідно до доручення Прем'єр-міністра України від травня 2023 року Держпраці зобов'язана  протягом травня – грудня цього року забезпечити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю в частині дотримання строків та першочерговості виплати заробітної плати на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб-підприємців щодо яких наявна інформація про порушення строків виплати заробітної плати більш як за один місяць.