вгору

З’явився проєкт Порядку маркування деяких підакцизних товарів електронними марками

На сайті Мінфіну оприлюднено проєкт постанови КМУ «Про затвердження Порядку маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що  використовуються в електронних сигаретах, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» (далі – проєкт Постанови) для обговорення. 

Згідно з пояснювальною запискою проєкт Постанови підготовлено на виконання норм Податкового кодексу України (далі – ПКУ) з урахуванням змін, передбачених Законом України від 29.06.2023 р. № 3173-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України у зв’язку із запровадженням електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах» (далі – Закон № 3173).  

Проєктом Постанови передбачено затвердити: 

  • Порядок маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі – проєкт Порядку); 
  • Перелік постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність. 

Відповідно до п. 2 проєкту Порядку маркуванню підлягають алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, крім зазначених у п. 226.10 ПКУ

За п. 3 проєкту Порядку маркування алкоголю, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в е-сигаретах, або продаж (передача) унікальних ідентифікаторів та/або графічних елементів електронних марок акцизного податку іншим СГ для нанесення на кожну окрему одиницю пакування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у випадках, передбачених п. 227.4 ПКУ, забезпечують економічні оператори відповідно до вимог ПКУ та Закону № 3173 під час виробництва таких товарів (продукції) на митній території України до ввезення таких товарів (продукції) на митну територію України або в режимі митного складу до випуску у вільний обіг на митну територію України. 

Продаж (передача) унікальних ідентифікаторів та/або графічних елементів електронних марок акцизного податку економічним оператором іншим особам забороняється, крім випадків, передбачених п. 227.4 ПКУ

Відповідне маркування здійснюється шляхом нанесення графічного елемента електронної марки акцизного податку та елементів, придатних для читання людиною у форматі перших дванадцяти символів унікального ідентифікатора, на кожну окрему пачку (одиничну упаковку) тютюнового виробу або пляшку (одиничну упаковку) алкогольного напою, або ємність (одиничну упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах. 

Немаркованими вважаються алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в е-сигаретах, у випадках, передбачених п. 226.9 ПКУ.  

Що робити з паперовими марками? 

Відповідно до п. 11 проєкту Порядку паперові марки акцизного податку, придбані, але не використані станом на 01.01.2026 р. для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в е-сигаретах, повертаються продавцю  для утилізації до 01.07.2026 р. Плата за такі марки поверненню не підлягає. 

Пошкоджені марки акцизного податку наклеюються на окремому аркуші паперу формату А3 (290 х 420 мм) у такій спосіб, щоб чітко було видно центральну частину марки, окремі частини розірваних марок мають бути з’єднані, а загальна частина кожної поверненої імпортером (замовником, виробником) марки має становити не менш як 60% початкового розміру. 

Покупець марок подає засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг” та “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги” реєстр пошкоджених марок, зазначаючи їх серію та номер. 

Строк утилізації повернутих продавцю пошкоджених марок акцизного податку становить не більше 120 к. дн. з моменту отримання ним таких марок для їх утилізації. 

Передбачено, що Постанова набере чинності з 01.01.2026 р., але не раніше дня її опублікування. Одночасно втратять чинність постанови згідно з додатком 1 до цієї Постанови. 

Нагадуємо, що з 01.03.2025 р. діє тестовий режим Електронної системи простежуваності окремих видів підакцизних товарів.