вгору

Зміни щодо оподаткування операцій з продажу нерухомого майна: законопроект № 7683

ВРУ прийняла у другому читанні проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій з об’єктами нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому (законопроект від 18.08.2022 № 7683).

Проектом Закону, зокрема, пропонується:

1) встановити касовий метод для забудовників та девелоперів щодо визначення податкових зобов’язань з податку на додану вартість відносно операцій з об’єктами нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому. При цьому не підлягає бюджетному відшкодуванню сума від’ємного значення, до розрахунку якої включено суми податку сплачені отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам товарів/послуг, які використані або будуть використані в операціях з першого постачання житла. Суми такого від’ємного значення будуть зараховуватись до складу податкового кредиту наступного звітного (податковий) періоду до її повного погашення податковими зобов’язаннями;

2) уточнити, що під активами інституту спільного інвестування розуміється лише сформована (оплачена) за рахунок коштів спільного інвестування сукупність активів, передбачених законами та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;

3) включити до переліку операцій з «першого постачання житла» також операції з купівлі-продажу неподільного житлового об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта житлової нерухомості;

4) установити порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходу від операцій з неподільнім об’єктом незавершеного будівництва/майбутнім об’єктом нерухомості, подільним об’єктом незавершеного будівництва та з відступлення прав вимоги за договором купівлі-продажу неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця. Зокрема визначено, що вказаний дохід оподатковується за ставкою 18 % та водночас може бути зменшений на документально підтверджені витрати.

Законопроектом, зокрема, викладено у новій редакції ст. 172 ПКУ «Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна».

До речі, назву статті 172 ПКУ змінено на: Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна, неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, подільного об’єкта незавершеного будівництва та відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця.

Водночас не змінились норми щодо права продажу нерухомого майна один раз протягом звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років – дохід від продажу (обміну) такого майна не оподатковується, як і раніше.

Цей Закон набирає чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем опублікування Закону України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому», але не раніше першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування.