вгору

Зустрічні звірки: порядок їх проведення та яким документом підтверджується?

З метою отримання податкової інформації, необхідної у зв’язку з проведенням перевірок, контролюючі органи мають право здійснювати зустрічні звірки даних суб’єктів господарювання щодо платника податків. Це передбачено п. 73.5 Податкового кодексу України (далі - ПКУ).  

Під час зустрічної звірки: 

  • здійснюється зіставлення даних, отриманих від платників податків та інших суб’єктів інформаційних відносин, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з’ясування повноти їх відображення в обліку платника податків; 
  • забезпечується отримання податкової інформації, необхідної для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки». 

Під час проведення зустрічної звірки з’ясовуються лише питання, зазначені у письмовому запиті контролюючого органу на проведення зустрічної звірки. 

Форма запиту контролюючого органу на проведення зустрічної звірки встановлюється Мінфіном. 

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабміном. 

За результатами зустрічних звірок складається Довідка, що надається суб’єкту господарювання у десятиденний строк. 

Важливо! Повторне проведення зустрічних звірок контролюючими органами з одного і того самого питання заборонено. 

Формою запиту контролюючого органу на проведення зустрічної звірки, затвердженою наказом Мінфіну від 28.02.2017 р. № 299, передбачено, що контролюючий орган з метою отримання податкової інформації, необхідної у зв’язку з проведенням перевірки платника податків, просить протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту, надати для здійснення зустрічної звірки з даними платника податків та інших суб’єктів інформаційних відносин інформацію, її документальне підтвердження (засвідчені підписом суб’єкта господарювання або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності)), копії первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювалися з платником податків, та/або інформацію згідно з ст. 39 ПКУ за вказаний період. 

Порядок проведення контролюючими органами зустрічних звірок затверджено постановою КМУ «Про затвердження Порядку проведення контролюючими органами зустрічних звірок» від 27.12.2010 р. № 1232 (далі - Порядок № 1232). 

Зустрічні звірки проводяться з метою отримання податкової інформації, необхідної у зв’язку з проведенням перевірок платників податків (п. 2 Порядку № 1232). 

У разі необхідності проведення зустрічної звірки контролюючий орган (ініціатор) надсилає контролюючому органу (виконавцю), до компетенції якого віднесено реалізацію повноважень щодо здійснення податкового контролю стосовно суб’єкта господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження даних, отриманих від платника податків та інших суб’єктів інформаційних відносин (п. 3 Порядку № 1232). 

Зустрічна звірка може бути проведена контролюючим органом (ініціатором) самостійно, якщо здійснення податкового контролю щодо цього суб’єкта господарювання віднесено до його компетенції. 

Контролюючий орган (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит контролюючим органом (ініціатором), та її документального підтвердження.  

У разі відсутності запитуваної контролюючим органом (ініціатором) інформації контролюючий орган (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб’єкту господарювання у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ. 

У разі отримання від суб’єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження контролюючий орган проводить зустрічну звірку (п. 6 Порядку № 1232). 

За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка у двох примірниках, яка підписується суб’єктом господарювання або його законним представником і посадовими особами контролюючого органу, які її проводили, та реєструється у контролюючому органі.  

Один примірник довідки у 10-денний строк вручається особисто СГ або його представнику під розписку або надсилається у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ (п. 7 Порядку № 1232).  

У разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку СГ у зв’язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності СГ та/або його посадових (уповноважених) осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), ненаданням визначеної у запиті контролюючого органу інформації та її документального підтвердження для проведення зустрічної звірки, контролюючий орган (виконавець) складає акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб’єкта господарювання, який підписується посадовими особами контролюючого органу (виконавця). 

Довідка про проведення зустрічної звірки (акт про неможливість проведення зустрічної звірки) підлягає реєстрації в контролюючих органах (як ініціатора, так і виконавця) (п. 8 Порядку № 1232). 

Матеріали зустрічної звірки (акт про неможливість проведення зустрічної звірки) надсилаються до контролюючого органу (ініціатора). 

Про це нагадали податківці ДПС у Дніпропетровській області.