вгору

Звільнення в умовах воєнного стану: які зміни відбулись в законодавстві?

Фахівці Східного міжрегіонального управління Держпраці повідомили про деякі зміни в законодавстві в умовах воєнного стану при звільненні. 

Звільнення - неприємний момент, який може трапитися з будь-ким. Особливо це неприємно і важко, коли це трапляється в період війни та ще за ініціативи роботодавця. 

До процедури звільнення працівника є певні вимоги, при порушенні яких роботодавець може мати наслідки у вигляді припису, внесеного інспектором праці при проведенні заходів державного нагляду (контролю), а за невиконання - штрафну санкцію та певну адміністративну відповідальність.  

Зазначимо, що до війни Кодексом законів про працю України (далі - КЗпП) було заборонено звільнення працівника за ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці. 

Насьогодні, ст. 5 Закону України «Про організацію трудових відносин у період дії воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX допускає можливість роботодавця звільнити працівника у період тимчасової непрацездатності, та у період перебування у відпустці (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у «лікарняному», або першим днем після відпустки. 

Нагадаємо, що підстави звільнення працівника за ініціативою роботодавця визначені ст. 40, 41 КЗпП.  

Важливо! Звільнення працівників за ініціативою роботодавця з підстав запровадження воєнного стану не допускається і може кваліфікуватися як грубе порушення законодавства про працю, за що ст. 172 Кримінального кодексу України передбачена відповідальність.