вгору

Схвалено експериментальний проєкт із впровадження е-ТТН у внутрішніх перевезеннях: як приєднатися до системи вже зараз

03.06.2024

Процес цифровізації запущено: наступні два роки Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури реалізовуватиме експериментальний проєкт із впровадження електронної товарно-транспортної накладної (е-ТТН) у сфері внутрішніх вантажних перевезень. Відповідну постанову № 629 було схвалено під час засідання Уряду 30 травня 2024 р.

е-ТТН — це єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їхнього переміщення. Товарно-транспортні накладні є обов’язковим документом при здійсненні будь-яких вантажних перевезень, а їхня цифровізація (переведення в електронну форму) дозволить підвищити якість і прозорість процесу перевезень, покращить умови ведення бізнесу в Україні та наблизить українське законодавство до європейських стандартів.

Працювати з е-ТТН — вигідно, адже автоматизація процесу створення та обробки е-ТТН пришвидшує роботу на 90% й економить час. Впровадження е-ТТН зменшує супровідні витрати на 80%, тобто несе фінансову вигоду. До того ж завдяки використанню е-ТТН можна контролювати статус перевезення на кожному етапі.

На міжнародному рівні наразі йде активна підготовка до розробки і запуску e-CMR — документа для міжнародних вантажоперевезень між країнами. Україна долучилася до країн, які взяли на себе зобов’язання щодо розробки та імплементації e-CMR. 

«З 2019 року команда Міністерства разом з міжнародними партнерами та донорами працює над цифровізацією товарно-транспортних накладних. Цей інструмент має низку переваг для бізнесу та держави. У першу чергу, йдеться про мінімізацію часу та ресурсів, обмеження впливу людського фактору та мінімізацію корупційних ризиків. Е-ТТН дозволить забезпечити швидкий обмін інформацією між всіма сторонами перевезень. Також цифрова товарно-транспортна накладна мінімізує ризик втрати документів чи їхніх пошкоджень», – наголосив заступник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури з питань цифрового розвитку, цифрових трансформації і цифровізації А. Комірний.

Ухвалення постанови передбачає інтеграцію системи е-ТТН з іншими державними інформаційними ресурсами та тестування їхньої електронної інформаційної взаємодії. Мова йде про систему зважування в русі (WIM), єдиний реєстр товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв, єдину державну систему електронного обліку деревини, інформаційні системи Укртрансбезпеки та іншими.

Також у рамках проєкту планується опрацювати питання використання е-ТТН на перевезення молочної сировини, хліба та хлібобулочних виробів, деревини, етилового спирту та алкогольних напоїв, об’єктів санітарних заходів та інше. Це категорії товарів, форми накладних до яких встановлюють та регулюють інші органи влади. Наприклад, Міністерство аграрної політики, Міністерство внутрішніх справ.

Зокрема й через це, серед учасників проєкту, окрім Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури, є інші органи державної влади. А саме:

  • Державна служба з безпеки на транспорті;
  • Міністерство енергетики;
  • Міністерство аграрної політики;
  • Міністерство внутрішніх справ;
  • Національна поліція;
  • Державна податкова служба;
  • Агентство відновлення та розвитку інфраструктури;
  • Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів;
  • Державне підприємство «Галузевий центр цифровізації та кібербезпеки».

Наступним кроком реалізації проєкту є прийняття Міністерством порядку функціонування Системи е-ТТН. Він має врегулювати принципи функціонування системи електронного документообігу е-ТТН та низку інших питань. Зокрема, вимоги до реєстрації користувачів, правила внесення та обміну інформацією у Системі.

Приєднатись до Системи е-ТТН можна добровільно. Для цього учаснику вантажних перевезень потрібно звернутися до операторів платформ електронного документообігу.

Нагадаємо, що в основу системи е-ТТН покладено міжнародні стандарти обміну даними. Це зробить інтеграцію з європейською системою e-CMR легшою. Впровадження e-CMR в переспективі істотно спростить документообіг та бізнес-процеси.

Систему е-TTН впроваджує Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України у співпраці з Міністерством цифрової трансформації України завдяки проєкту «Підтримка цифрової трансформації» за підтримки USAID і UK Dev. Партнер у реалізації проєкту – ГО «Інститут аналітики та адвокації». Про це повідомлено на Урядовому порталі.

До відома: компанія Linkos Group — український ІТ-холдинг, який займається розробкою цифрових рішень для автоматизації бізнесу — від самого початку бере активну участь у процесі впровадження е-ТТН в Україні і пропонує підприємцям рішення для роботи з е-ТТН.

Платформа ПТАХ від Linkos Group однією з перших стала акредитованим провайдером е-ТТН, що бере участь у процесі її розробки та впровадження. ПТАХ об’єднує всіх учасників документообігу. До платформи приєднані аж три продукти по роботі з е-ТТН, які дозволяють ефективно працювати залежно від виду бізнесу. Перший — «СОТА Е-ТТН». Це продукт електронного документообігу для подачі електронної звітності та е-ТТН. СОТА Е-ТТН підходить і для відправника, і для водія, і для вантажоодержувача. Другий — «СОТА Driver» — мобільне рішення для водіїв та експедиторів, де вони можуть отримувати, редагувати та підписувати е-ТТН. Третій — «СОТА АРІ Е-ТТН» — відкритий REST API для інтеграції всіх можливостей та функціоналу для роботи з е-ТТН до облікової системи.

IT-компанія Linkos Group на ринку понад 20 років і вже профі в автоматизації бізнесу. Працівники компанії уважно стежать за законодавством і створюють якісні IT-продукти. На ресурсах Linkos Group завжди наявний інформаційний супровід: ви можете стежити за змінами та новинами по проєктах 24/7. Є велика команда впровадження, яка завжди готова проконсультувати з будь-яких питань і зробити бізнес ефективним. На додаток, на ресурсах наявні текстові та відеоінструкції, які швидко навчать, як працювати у системі. А також це безоплатно протягом експериментального проєкту із впровадження е-ТТН у внутрішніх перевезеннях. Приєднуйтеся до проєкту е-ТТН вже зараз!