вгору

Безоплатне розповсюдження підакцизних товарів під час рекламної акції: чи потрібна ліцензія?

Відповідно до ст. 1 Закону України від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва i обігу спирту етилового, коньячного i плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі – Закон № 481) роздрібна торгівля  – це діяльність з продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у т. ч. на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання (далі – СГ) громадського харчування.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися СГ усіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю. Це передбачено ст. 15 Закону № 481.

Продаж (реалізація) товарів – це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (пп. 14.1.202 Податкового кодексу України).

Таким чином, при розповсюдженні алкогольних напоїв та тютюнових виробів шляхом безоплатного їх надання споживачеві право власності на них переходить до споживача. Тому такі операції розглядаються як операції з продажу і можуть здійснюватись лише за наявності ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами.

За здійснення відповідних операцій без ліцензії на право роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами до СГ застосовуються штрафні санкції у розмірі 200% вартості отриманої партії товару, але не менше 17 тис. грн. Це визначено ст. 17 Закону № 481.

Відповідне роз’яснення надано у Загальнодоступному Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 115.03.

Чи виникають податкові зобов’язання з ПДВ при безоплатній передачі товарів, дізнайтесь з Блогу бухгалтера та розділу Інформер програми M.E.Doc