вгору
29.08.2018
Плата за землю - обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Це визначено пп. 14.1.147 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
При цьому податковим агентом платника податку – орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар (пп. 170.1.1. ПКУ).
А об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 р. № 161-XIV встановлено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПКУ).
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп. 14.1.136 ПКУ).
Водночас згідно з ст. 1 Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 02.02.2002 р. №92/2002 плата за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) має становити не менше 3 % визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю).
Про це нагадали податківці ГУ ДФС у Тернопільській області.
Таким чином, об’єкт оподаткування ПДФО за операціями з надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю) визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж 3 % визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю).
Нагадуємо!
Податковий агент, тобто - орендар, зобов’язаний утримувати податок із суми доходу, використовуючи ставку податку у розмірі 18% (п.167.1 ПКУ).
Крім того, утримується і військовий збір за ставкою 1,5% (пп. 1.2 та пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Про особливості плати за землю в 2018 році та про узагальнюючі консультації від Мінфіну щодо оподаткування плати за землю, читайте у Блозі Бухгалтера.
В формі 1-ДФ нарахований дохід від надання в оренду майна відображається за ознакою доходу «106».