вгору
20.09.2024
Відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов’язаної зі збором та веденням обліку ЄСВ регулюються виключно Законом України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).
Відповідно до п.1 ч. першої ст. 4 Закону № 2464 платниками ЄСВ, зокрема, є:
Застрахована особа – це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку ЄСВ.
Частиною першою ст. 10 Закону № 2464 визначено коло платників, які мають право на добровільну сплату ЄСВ та умови за яких таке право надається.
Відповідно до ч. першої ст. 10 Закону № 2464 право на добровільну сплату ЄСВ мають:
Згідно з ст. 173-2 Кодексу законів про працю України домашній працівник – це фізична особа, яка виконує домашню працю у межах трудових відносин з роботодавцем.
Роботодавцем є фізична особа, яка є одним із членів домогосподарства та з якою домашній працівник уклав трудовий договір.
Водночас загальнообов’язкове державне соціальне страхування домашніх працівників здійснюється на засадах добровільності.
Отже, особа, що перебуває у трудових відносинах з роботодавцем, не має права на заключення договору про добровільну сплату ЄСВ.
Виключення становлять домашні працівники, які виконують домашню працю у межах трудових відносин з роботодавцем, оскільки роботодавці домашніх працівників не є платниками ЄСВ за таких працівників, а загальнообов’язкове державне соціальне страхування домашніх працівників здійснюється на засадах добровільності.
Про це повідомили податківці на Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 201.05.