вгору

Чи нараховують ФОП амортизацію на легкові та вантажні автомобілі?

Як повідомили податківці, порядок оподаткування доходів, фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП) від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, визначено ст.177 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручкою у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю (пп. 177.2 ПКУ).

Зокрема, ФОП мають право включати до складу витрат, пов’язаних з провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. Перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів ФОП, встановлено п. 177.4 ПКУ.

Згідно з пп. 177.4.6 ПКУ ФОП на загальній системі оподаткування мають право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов’язаних з провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. При цьому, амортизації підлягають витрати:

  • на придбання основних засобів та нематеріальних активів;
  • на самостійне виготовлення основних засобів.

Зверніть увагу!

Не підлягають амортизації та повністю включаються до складу витрат звітного періоду витрати на:

  • проведення ремонту, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення основних засобів;
  • ліквідацію основних засобів (у частині залишкової вартості).

Водночас, відповідно до норм ПКУ не підлягають амортизації основні засоби подвійного призначення, а саме:

  • земельні ділянки;
  • об’єкти житлової нерухомості;
  • легкові та вантажні автомобілі.

Роз’яснення з цього питання розміщено у Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 104.05

Отже, ФОП на загальній системі оподаткування не має права зменшувати оподаткований дохід на суму амортизаційних відрахувань по основних засобах подвійного призначення, визначених пп. 177.4.6 ПКУ, зокрема, легкових та вантажних автомобілях, а також включати до складу витрат, пов’язаних з провадженням господарської діяльності, витрати на їх утримання, технічне обслуговування і ремонт.

До відома!

Відповідне роз’яснення було надане у листі ДФС України від 31.08.2018 р. № 26967/7/99-99-13-04-03-17.