вгору

Чи потрібно адвокату, який зупинив свою діяльність, сплачувати ЄСВ?

Верховний Суд постановою від 05.11.2018 р. за справою №820/1538/17 підтримав рішення судів попередніх інстанцій про те, що у разі коли адвокат зупинив свою діяльність (це зазначено у витягу з Єдиного реєстру адвокатів України), у нього немає обов'язку сплати єдиного соціального внеску.

Так, у постанові Верховного Суду зазначено наступне.

Виходячи зі змісту ч.ч. 5, 6 ст. 31 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 р. № 5076-VI, протягом строку зупинення права на заняття адвокатською діяльністю адвокат не має права її здійснювати. Такий адвокат також не може брати участь у роботі органів адвокатського самоврядування, крім випадків, коли таке право зупинено у зв'язку з призначенням особи на посаду до органу державної влади з'їздом адвокатів України. Відомості про зупинення права на заняття адвокатською діяльністю вносяться до Єдиного реєстру адвокатів України.

Отже, правовим наслідком зупинення права на заняття адвокатською діяльністю є неможливість заняття адвокатською діяльністю на певний строк, у той час як наслідком припинення права на заняття адвокатською діяльністю є неможливість її подальшого здійснення взагалі, у зв'язку з чим анулюється свідоцтво на заняття адвокатською діяльністю.

Нагадаємо, що згідно з п. 2 част. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI особи, які провадять незалежну професійну діяльність, мають нараховувати ЄСВ за себе у розмірі не меншому мінімального розміру на місяць, навіть якщо доходу від такої діяльності протягом всього року (або окремих його місяців) отримано не було.

Судами попередніх інстанцій вірно встановлено, що з 26.12.2016 позивач не здійснював адвокатської діяльності та не отримував доходу від такої діяльності, оскільки не мав усіх визначених законом підстав для здійснення адвокатської діяльності, що свідчить про відсутність обов'язку сплати єдиного внеску у нього як самозайнятої особи в розумінні законодавства про зайнятість населення.

Поряд з цим, відповідно до облікових карток Пенсійного фонду України про застраховану особу позивача, форми ОК-7, ОК-5, ЄСВ за нього в період зупинення його адвокатської діяльності сплачено роботодавцями.

З приводу позиції контролюючого органу щодо того, що законодавством не врегулювано особливості сплати грошових зобов'язань самозайнятою особою у разі зупинення останньою такої діяльності, колегія суддів зазначає, що з практики Європейського суду з прав людини, яка сформувалась з питань імперативності правила про прийняття рішення на користь платників податків, слідує, що у разі існування неоднозначності у тлумаченні прав та/чи обов'язків платника податків слід віддавати перевагу найбільш сприятливому тлумаченню національного законодавства та приймати рішення на користь платника податків.

З урахуванням того, що суди попередніх інстанцій правильно встановили обставини справи та ухвалили судові рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд залишив касаційну скаргу ГУ ДФС у Харківській області без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій – без змін.