вгору

Чи виникає об’єкт оподаткування у ФОП на загальній системі оподаткування, якщо кредит ФОП був погашений поручителем?

Податківці нагадали, що об’єктом оподаткування ПДФО (п. 177. 2 Податкового кодексу України, далі - ПКУ) є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця (далі – ФОП).

При цьому, до складу загального оподатковуваного доходу зараховується виручка, що надійшла ФОП як в грошовій, так і в натуральній формі, а саме:

- виручка у вигляді безготівкових грошових коштів, що надійшли на банківський рахунок чи в готівковій формі безпосередньо ФОП чи його працівникам на місці здійснення розрахунків (в т.ч. відсотки банку);

- виручка в натуральній (негрошовій формі);

- суми штрафів і пені, отримані від інших суб’єктів підприємництва за договорами цивільно-правового характеру за порушення умов договорів

- інші доходи, які пов’язані із здійсненням підприємницької діяльності.

Враховуючи те, що кредит, отриманий від банку на розрахунковий рахунок ФОП, підлягає поверненню (ст. 1054 Цивільного кодексу України), суму кредиту не включають до складу оподатковуваного доходу підприємця.

У разі якщо ФОП отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб (п. 177.6 ст. 177 ПКУ).

Якщо погашення кредиту здійснює не ФОП, а юридична особа – поручитель, то дохід, у сумі погашеного поручителем кредиту, включається до складу доходу (виручки у грошовій та натуральній формі) та є об’єктом оподаткування ПДФО (ст. 177 ПКУ).Роз’яснення з цього питання також були надані на інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 104.04.

До уваги! Якщо сума кредиту не повертається у визначений у договорі термін, то вона включається до складу доходів фізичної особи – підприємця та оподатковується на загальних підставах. На цю тему податківцями були надані роз’яснення на офіційному порталі та на інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 104.04.

Крім того, такий дохід підпадає під оподаткування військовим збором згідно з вимогами пп. 1.2. п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Прикінцеві положення» ПКУ. Ставка збору становить 1,5%.