вгору
19.05.2022
Нагадуємо нашим читачам, форма Податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні (далі – Декларація) вже в M.E.Doc. Докладніше про це – тут.
Ідентифікатори форми Декларації – J/F0103203.
Форма Декларації затверджена наказом Мінфіну від 26.04.2022 р. № 124 і є чинною з 06.05.2022 р. Звертаємо увагу на те, що форма Декларації є єдиною як для ФОП, так і для юросіб (відповідна позначка проставляється в шапці Декларації, рис. 1).
Рис. 1
Декларація є щомісячною, отже діє місячний звітний період.
Вперше її подають за квітень 2022 р. Останній день подання Декларації – 20.05.2022 р. Відповідно, граничний строк сплати єдиного податку за такою Декларацією – 30.05.2022 р.
Зверніть увагу! Ці строки встановлено для звітної/звітної нової Декларації (відповідна позначка ставиться у шапці Декларації, рис. 2).
Рис. 2
Вважаємо, що Ви обрали спецрежим з 01.04.2022 р. Отже, звітуємо за цілий місяць – квітень 2022 р. Декларація заповнюється у гривнях з копійками.
Наразі заповненню підлягає лише розділ «I. Розрахунок податкових зобов’язань з єдиного податку». Маємо два рядки (рис. 3):
- 01 – Обсяг доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу – заповнюється за касовим методом відповідно до п. 292 Податкового кодексу (далі – ПКУ);
- 02 – Сума податкових зобов’язань за податковий (звітний ) місяць (рядок 01 х 2 відсотки).
Отже, вираховуємо 2% з обсягу доходу за касовим методом і отримаємо суму єдиного податку, яку слід сплатити до 30.05.2022 р. (включно).
Рис. 3
Всі інші розділи за звітний квітень 2022 року в електронній формі не заповнюємо, а на перегляді форми побачимо прочерки.
Розділ II – Розрахунок податкових зобов’язань з єдиного податку з урахуванням позитивного значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок – подається ФОП-єдинниками, які є власниками, орендарями, користувачами (в т. ч. на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільгоспугідь, а також голови сімейних фермерських господарств (далі - СФГ), у т. ч. щодо земельних ділянок, що належать членам такого СФГ та використовуються ним (ст. 297-1 ПКУ).
Отже, вперше цей розділ має заповнюватися за грудень 2022 р. При цьому, розрахунок мінімального податкового зобов’язання (заповнення додатка 1 до Декларації) буде здійснюватися наростаючим підсумком за рік у грудневій Декларації (ч. третя п. 9.7 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Норми Закону України від 15.03.2022 р. № 2120-IX передбачають, що тимчасово, за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки, не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (-лися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, та/або за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Відповідний розділ буде заповнюватися лише при поданні уточнюючої декларації. Якщо уточнення будуть у звітній новій декларації, попередні дані анулюються (отже розділ III не буде заповнюватися навіть при поданні нової звітної Декларації за квітень 2022 р.). Якщо не встигли виправити у звітній новій Декларації до 20 числа наступного місяця (за квітень – до 20.05.2022 р., включно), подайте вже уточнюючу!
Додатково про заповнення додатків
За звітний місяць – квітень 2022 року – ніякі додатки (а їх у формі два) заповнювати не слід. Якщо додатки є, а відмітки не проставлені, з’являться попередження (рис. 4). Якщо в пакеті немає додатків, відмітки не проставляються і попередження не спрацьовує.
Рис. 4
Вперше додаток 2 буде заповнюватися за грудень 2022 р. – у разі визначення ЄСВ. При цьому, як і у випадку з розрахунком мінімального податкового зобов’язання (додаток 1), грудневий додаток 2 до Декларації буде заповнений наростаючим підсумком за рік, у якому зазначаються відомості про суми ЄСВ (додаток 2 є аналогом, наприклад, додатка ЄСВ1, F0121912). Виключення – коли ФОП припиняється або переходить на загальну систему оподаткування – додаток 2 має подаватися.
Способи подання Декларації – традиційні
Декларацію можна двома способами: