вгору

До уваги юросіб – платників плати за землю!

Досить часто у платників податків виникає питання: коли необхідно подавати до контролюючих органів витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку (далі – НГО) земельної ділянки ? 

ДПС повідомляє, що п. 286.2 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) визначено лише два випадки, коли платник податків подає до контролюючого органу витяг із технічної документації про НГО земельної ділянки, а саме: 

  • при поданні першої декларації платником (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) та 
  • у разі затвердження нової НГО землі. 

При цьому законодавство України не обмежує власника та/або користувача земельної ділянки у періодичності отримання таких витягів, однак податковим законодавством встановлено правило їх застосування для визначення податкового зобов’язання з плати за землю. 

Коли ж застосовуються показники витягу із технічної документації про НГО земельної ділянки для визначення податкового зобов’язання з плати за землю? 

Платник податків повинен використовувати нові дані про НГО земельної ділянки для розрахунку плати за землю з моменту, коли такі дані набирають чинності. 

Набрання чинності рішень рад про встановлення НГО земельних ділянок врегульовано в ст. 271 ПКУ

Органи місцевого самоврядування приймають рішення про оновлення/ встановлення НГО земельних ділянок, яке оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування НГО земель або змін (плановий період). 

В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. 

Однак положення ПКУ щодо набрання чинності рішень не поширюються на рішення рад: 

  • щодо НГО земельних ділянок державної та комунальної власності, розташованих за межами населених пунктів, які надаються в оренду, нормативна грошова оцінка яких раніше не проводилася та/або не була затверджена в порядку, визначеному законодавством, та за умови, що розмір такої НГО земельних ділянок перевищує розмір НГО відповідної площі ріллі по області. 

Такі рішення рад оприлюднюються органом місцевого самоврядування не пізніше 10 днів з дня прийняття відповідного рішення та застосовуються з першого числа другого місяця, наступного за місяцем прийняття такого рішення. 

ДПС зауважує, що наразі поширеною помилкою під час визначення податкових зобов’язань з плати за землю є отримання та застосування платниками податків витягів про розмір НГО земель за Методикою нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженою постановою КМУ від 03.11.2021 р. № 1147 (далі – Постанова № 1147), для земель, по яким після 2021 року не приймалось та не оприлюднювалось рішення органом місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з НГО земель. 

Застосування таких витягів може привести як до заниження, так і до завищення податкових зобов’язань з плати за землю. 

Разом з тим п. 4 Постанови № 1147 встановлено, що затверджена з урахуванням вимог п. 271.2 ПКУ до набрання чинності Методикою, затвердженою згідно з п. 1 цієї постанови, технічна документація з НГО земельних ділянок, технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) НГО земель сільськогосподарського призначення (на відповідній території) є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з НГО земельних ділянок. 

Про це повідомила ДПС.