вгору

ФОП: право на отримання лікарняних та декретних

Нагадаємо, що фізичні особи – підприємці, які здійснюють сплату єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ) відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі – Закон № 2464) мають право на отримання лікарняних та декретних виплат за рахунок Фонду соціального страхування України (далі – Фонд).

Таке право за ними закріплене ч. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року № 1105.

При цьому, якщо ФОП має заборгованість зі сплати ЄСВ, допомогу від Фонду він не отримає.

Підставою для виплати лікарняних та декретних виплат є копія листка непрацездатності, засвідчена установою охорони здоров'я, яка його видала ФОП.

У графі «місце роботи» такого листка потрібно вказати, що це ФОП, і його прізвище. Такий листок непрацездатності має зберігатися у ФОП. Розраховувати суму виплат, а також звертатися за фінансуванням до Фонду підприємцю доведеться самостійно.

За рахунок Фонду лікарняні оплачують лише з шостого дня непрацездатності, а декретні виплачують за всі дні перебування в декреті.

Згідно з п. 9-10.1 розд. VIII Закону № 2464 у зв'язку з карантином всі ФОПи мали право не сплачувати ЄСВ за березень, квітень, травень 2020 року та додатково платники єдиного податку – за грудень 2020 року - травень 2021 року. Проте відповідно до п. 14-5 розд. XV Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV такі періоди включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів. Враховуючи зазначене, такі ФОПи мають право за вказані періоди отримати соціальні виплати.

Утримувати податки з отриманих лікарняних та декретних виплат ФОПу не потрібно. Обов’язок щодо нарахування податку на доходи фізичних осіб за ставкою 18 % та військового збору - 1,5 %, їх сплату до бюджету покладено на Фонд. На суми лікарняних та декретних, отриманих підприємцем від Фонду, ЄСВ не нараховується.

Отже, ФОП має право отримувати за рахунок Фонду лікарняні та декретні виплати, якщо він сплачує ЄСВ та не має заборгованості.

Про це повідомили податківці ГУ ДПС у Луганській області.