вгору

Готівковий валютний ринок та е-резидентство: НБУ пом’якшує обмеження

НБУ з 21.04.2023 р. пом’якшує низку адміністративних обмежень з метою створення умов для запуску проекту електронного резиденства та зміцнення позитивних тенденцій у готівковому сегменті валютного ринку, що сприяли суттєвому звуженню спреду між готівковим та офіційним курсом.

Готівковий сегмент валютного ринку

Національний банк послідовно здійснює кроки для мінімізації множинності валютних курсів. Це сприяє підвищенню стійкості валютного ринку та поліпшенню курсових очікувань.

З цією ж метою НБУ розширює можливості банків здійснювати операції з продажу готівкової іноземної валюти населенню. Так, з 21 квітня при розрахунку обсягу готівкової іноземної валюти, яку банк може продати на валютному ринку, враховуватиметься не 100%, а 120% обсягу купівлі безготівкової валюти в населення, починаючи з 13.04.2022 р. 

Відповідні зміни спрямовані на збереження сприятливої ситуації на валютному ринку.

Переказ інвалюти за кордон е-резидентами 

НБУ надає можливість е-резидентам (після сплати податків в Україні) переказувати на їх рахунки за кордоном кошти в інвалюті, отримані на рахунки в українських банках від нерезидентів (за надані послуги чи роботи). 

Відповідні зміни не чинитимуть тиску на валютний ринок та міжнародні резерви України, адже в межах таких операцій не відбуватиметься купівлі інвалюти – переказ здійснюватиметься за рахунок інвалюти, отриманої е-резидентом з-за кордону.

Реалізація проекту е-резидентства сприятиме залученню додаткових доходів до держбюджету, популяризації України як світового IT-бренду та підвищенню українських позицій у міжнародних рейтингах.

Зазначені пом’якшення, а також низка інших уточнюючих змін унесені постановою Правління НБУ від 20.04.2023 р. № 53 "Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18", що набирає чинності з 21.04.2023 р.

Довідково

01.04.2023 р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо особливостей оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів" від 06.10.2022 р. № 2654-IХ. Він дає змогу іноземним громадянам та особам без громадянства, що набули статусу е-резидента та зареєстрували себе фізособою-підприємцем, здійснювати підприємницьку діяльність та сплачувати податки в Україні без залишення країни проживання чи перебування.

У межах реалізації цього проекту НБУ з 08.03.2023 р. надав можливість е-резидентам відкривати поточні рахунки для здійснення підприємницької діяльності в банку, з яким Міністерство цифрової трансформації України уклало відповідний договір. Надання можливості е-резидентам здійснювати переказ коштів в інвалюті, отриманих від нерезидентів (після сплати податків), також є одним з кроків, які дадуть змогу запустити практичну реалізацію відповідного проекту.

Про це зазначив регулятор.