вгору

Сплата податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

Нагадаємо, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в т. ч. нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та нежитлової нерухомості. 

Об’єкти житлової нерухомості податок для фізичних осіб розраховується за площу, що перевищує: 

  • для квартир - 60 кв. метрів 
  • житлових будинків - 120 кв. метрів 
  • різних типів житлової нерухомості, в т. ч. їх часток, - 180 кв. метрів. 

Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в т. ч. його часток. 

Ставка податку на нерухомість встановлюється органами місцевого самоврядування в залежності від типу об’єктів та їх місцезнаходження у % до мінімальної заробітної плати, встановленої на  1 січня звітного року, та не може перевищувати 1,5 % за 1 кв. метр. 

Зверніть увагу! У 2024 році податок нараховується за звітний 2023 рік, то ставка податку розраховується виходячи із мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2023, яка складала 6700 грн (максимальна ставка за метр квадратний не може перевищувати 100,5 грн (6700 * 1,5%). 

Таким чином, сума податку залежить від ставки податку, встановленої відповідною місцевою радою за місцезнаходженням кожного об’єкта нерухомості та загальної площі таких об’єктів. 

Про це нагадали податківці ДПСУ. 

Так, наприклад, у фізичної особи перебуває у власності квартира у м. Києві загальною площею 65 м. кв. Сума податку розраховується як добуток загальної площі квартири, зменшеної на 60 кв. м, та ставки податку, яка складає 1,5% (100,5 грн за м. кв.). 

Розрахунок суми податку: 

(65-60) * 100,5 = 502,5 грн. 

Довідково. За наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, у т. ч. його частки, загальна площа якого перевищує 300 м. кв. (для квартири) та/або 500 м. кв. (для будинку), сума податку збільшується на 25000 грн на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку). 

Податкові повідомлення-рішення про сплату сум податку, обчисленого згідно з нормами ПКУ, та відповідні платіжні реквізити, надсилаються платнику податку до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком). 

Податкове зобов’язання з податку сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. 

Також платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо: 

  • об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; 
  • розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; 
  • права на користування пільгою зі сплати податку; 
  • розміру ставки податку; 
  • нарахованої суми податку. 

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів і даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, контролюючий орган проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).