вгору

Як нараховується ЄСВ суміснику Дія Сіті?

Відповідно до ч. 14-1 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі – Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ) для платника – резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам Закону України від 15 липня 2021 року № 1667-IX (далі – Закон № 1667), встановлюється у розмірі мінімального страхового внеску: 

а) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24.03.1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці»

б) на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом № 1667. 

При цьому мінімальний страховий внесок – сума ЄСВ, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця. 

Згідно з ч. 5 ст. 8 Закону № 2464 ЄСВ для всіх платників (крім пільгових категорій) встановлюється у розмірі 22 відсотка. 

У разі якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄСВ. 

При нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставка ЄСВ, встановлена цією частиною, застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру. 

Водночас, ані пп. 2, 3 ч. 1 ст. 5 Закону № 1667, ані пп. «а» та «б» ч. 14-1 ст. 8 Закону № 2464 не передбачено поділу працівників (застрахованих осіб) на штатних та за сумісництвом, натомість визначено умови, при виконанні яких платник – резидент Дія Сіті сплачує ЄСВ у фіксованому розмірі – розмірі мінімального страхового внеску незалежно від розміру нарахованої заробітної плати (доходу) застрахованої особи

Зазначене також відповідає принципу презумпції правомірності діяльності резидентів Дія Сіті, який означає прийняття рішення на користь резидентів Дія Сіті або заявників у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) тлумачення прав та обов’язків резидентів Дія Сіті або заявників, або держави, або державних органів чи органів місцевого самоврядування, або їх посадових осіб. 

Отже, податківці повідомили, що працівнику, який працює у резидента Дія Сіті за сумісництвом (у вільний час від основної роботи у іншого роботодавця), ЄСВ нараховується у розмірі мінімального страхового внеску

Про це повідомили податківці на Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 201.04.01. 

Про розмір мінімальної зарплати та мінімальний розмір ЄСВ в 2024 році читайте тут

Водночас зауважимо, що нещодавно з цього приводу було надано роз’яснення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП, у якому податківці зазначали, що працівнику, який працює у резидента Дія Сіті за сумісництвом (у вільний час від основної роботи у іншого роботодавця), ЄСВ нараховується у розмірі 22% до фактично нарахованої заробітної плати (доходу) незалежно від її розміру.   

Отже, оскільки з цього питання було надано різні податкові консультації, то радимо звернутись до ДПС за індивідуальною консультацією щодо даної ситуації.