вгору

Конструктивні дивіденди: особливості декларування у 2022 році

Нововведення до Податкового кодексу України (далі – ПКУ) щодо конструктивних дивідендів набрали чинності з 01.01.2021 р. (згідно з положеннями п. 60-8 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Нагадуємо, що перелік операцій, які з метою оподаткування прирівнюються до дивідендів, наведено у пп. 14.1.49 ПКУ.

Підпунктом 141.4.2 ПКУ визначено вимогу щодо оподаткування податком на доходи нерезидента виплат, які прирівнюються до дивідендів через невідповідність ціноутворення в таких операціях принципу «витягнутої руки».

Тобто, у разі недотримання принципу «витягнутої руки» виявлені відхилення прирівнюються до дивідендів з таких операцій:

  • суми доходів у вигляді платежів за цінні папери (корпоративні права), що виплачуються на користь нерезидента, зазначеного в п. п. «а», «в», «г» пп. 39.2.1.1 ПКУ, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу «витягнутої руки»;
  • вартість товарів (робіт, послуг), крім цінних паперів та деривативів, що придбаваються у нерезидента, зазначеного в п. п. «а», «в», «г»  пп. 39.2.1.1 ПКУ, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу «витягнутої руки»;
  • сума заниження вартості товарів (робіт, послуг), які продаються нерезиденту, зазначеному в п. п. «а», «в», «г» пп. 39.2.1.1 ПКУ, у контрольованих операціях порівняно із сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки».

Зверніть увагу! З 01.01.2021 р. зазначені доходи оподатковуються за ставкою 15%, якщо інше не передбачено міжнародними угодами, або за формулою, яка зазначена в пп. 141.4.2 ПКУ.

Механізм застосування відповідних міжнародних угод докладно розкрито в Узагальнюючій податковій консультації Мінфіну від 20.08.2021 р. № 480 щодо питань оподаткування доходів нерезидентів, що прирівнюються до дивідендів.

Крім того, 01.01.2021 р. є першим днем звітного періоду, починаючи з якого доходи та виплати на користь нерезидентів в контрольованих операціях, в яких виявлені такі доходи, повинні бути відображені платником податків у звіті про контрольовані операції.

У разі сплати податку на доходи нерезидентів до 30.09.2022 р., а саме останнього дня першого граничного терміну для сплати податку на доходи нерезидентів з доходів, прирівняних до дивідендів, штрафні санкції та пеня нараховуватись не будуть.

Так, у 2022 р. проведено коригувань з трансфертного ціноутворення на суму 3,1 млрд грн, які прирівнюються до «конструктивних дивідендів», проте задекларовано в додатку ПН до декларації з податку на прибуток лише 405 млн грн, сплачено податок на репатріацію 49 млн грн.

Наразі продовжується кампанія декларування «конструктивних дивідендів» у зв’язку з тим, що зобов’язання відображаються у декларації з податку на прибуток того звітного періоду, в якому вони були сплачені до бюджету.

Звертаємо увагу на необхідність декларування таких виплат шляхом подання додатку ПН до декларації з податку на прибуток підприємств за 2022 рік та сплачувати штрафні санкцій у разі несплати податку на такі доходи нерезидентів після граничного терміну сплати.

Про це інформує ДПСУ.