вгору
17.10.2022
Відповідно до пп. 170.14-1.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) податковим агентом платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті під час нарахування (виплати) на його користь доходів у вигляді зарплати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами чи у зв’язку з виконанням гіг-контракту, укладеного у порядку, передбаченому Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 р. № 1667-ІХ (далі – Закон № 1167), є резиденти Дія Сіті.
Згідно з пп. 170.14-1.2 ПКУ за ставкою, визначеною п. 167.2 (5%), оподатковуються доходи платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті, що виплачуються на його користь резидентом Дія Сіті у вигляді:
а) зарплати;
б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом № 1667, у т. ч. винагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням;
в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР визначено структуру зарплати, до якої включаються: основна зарплата; додаткова зарплата; інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, здійснюється з урахуванням Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5.
Згідно з п. 3.2 розд. III Інструкції № 5 допомога по тимчасовій непрацездатності відноситься до інших виплат, що не належать до фонду оплати праці.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи (пп. 165.1.1 ПКУ):
Винятки, передбачені пп. 165.1.1 ПКУ, не поширюються на виплату зарплати, грошової (вихідної) допомоги при виході на пенсію (у відставку) та виплату, пов’язану з тимчасовою втратою працездатності.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (пп. 164.2.20 ПКУ).
Згідно з п. 167.1 ПКУ ставка податку становить 18% бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податків (крім випадків, визначених у пп. 167.2 – 167.5 ПКУ), у т. ч., але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Отже, оскільки дохід у вигляді допомоги по тимчасовій втраті працездатності (лікарняні) не включається до складу зарплати, оподаткування такого доходу здійснюється у загальному порядку, тобто за ставкою ПДФО 18%.
Про це повідомило Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з ВПП.