вгору

Нацбанк оновив порядок проведення перевірок небанківських фінпослуг з 01.01.2024 року

Національний банк оновив порядок організації, проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок на ринках небанківських фінансових послуг відповідно до вимог нових законів України «Про фінансові послуги та фінансові компанії», «Про страхування» та «Про кредитні спілки» (далі – нові закони), які вводяться в дію з 1 січня 2024 року.   

Нове Положення про організацію та проведення інспекційних перевірок на ринках небанківських фінансових послуг (далі – Положення) врегульовує порядок проведення інспекційних перевірок осіб, які охоплюватимуться наглядовою діяльністю Національного банку з 01 січня 2024 року, а саме: 

  • надавачів фінансових і супровідних послуг та їх відокремлених підрозділів; 
  • небанківських фінансових груп та їх учасників; 
  • власників істотної участі; 
  • ключових учасників у структурі власності; 
  • афілійованих та споріднених осіб надавачів фінансових послуг;  
  • іноземних надавачів фінансових та/або супровідних послуг в Україні;  
  • осіб, які в установленому законодавством порядку надають послуги з аутсорсингу надавачам фінансових послуг. 

Положення, зокрема, визначає організаційні засади проведення перевірок, додаткові підстави для проведення позапланової інспекційної перевірки, порядок виконання рекомендацій, наданих за результатами інспекційної перевірки та особливості складення акта про відсутність об’єкта перевірки за місцезнаходженням. 

Положення також розширює перелік прав об’єкта перевірки під час проведення інспекційної перевірки та можливих дій за результатами інспекційної перевірки: крім заходів впливу Національний банк зможе, зокрема, застосовувати коригувальні заходи і заходи раннього втручання.  

Положення про організацію та проведення інспекційних перевірок на ринках небанківських фінансових послуг затверджене постановою Правління Нацбанку від 20.12.2023 року № 167 та набирає чинності з 01 січня 2024 року, одночасно з уведенням в дію нових законів.  

Водночас чинне Положення про організацію, проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок учасників ринків небанківських фінансових послуг, затверджене постановою Правління Нацбанку від 26.02.2021 р. № 22, буде визнане таким, що втратило чинність. 

Нагадаємо нашим читачам, що у M.E.Doc є модуль для небанківських фінустанов, з усіма комплектами бланків, що звітуються до НБУ в електронному вигляді, – M.E.Doc.Звітність до НБУ для небанківських установ.