вгору

Надбавка до окладу за роз’їзний характер роботи оподатковується ПДФО

Як зазначають податківці, доплати (надбавки) до посадових окладів працівників за роз’їзний (пересувний) характер роботи, у розмірах, передбачених трудовим або колективним договором, включаються до складу заробітної плати та оподатковуються у її складі податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18%. (п.167.1 Податкового кодексу України) (далі – ПКУ).

Заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995р. №108/95-ВР.

Підприємства самостійно встановлюють надбавки до тарифних ставок і посадових окладів працівників, робота яких постійно проводиться в дорозі або має роз’їзний характер, у розмірах, передбачених колективними договорами або за погодженням із замовником це регламентується п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.99р. №490 «Про надбавки (польове забезпечення) до тарифних ставок і посадових окладів працівників, направлених для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, та працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз’їзний (пересувний) характер"

У пп.14.1.48 ПКУ визначено, що заробітна плата для цілей розд. ІV – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно з законом.

База оподаткування податком на доходи фізичних осіб включає доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).

Тому з метою обкладення ПДФО, доплати  (надбавки) до посадових окладів працівників за роз’їзний (пересувний) характер роботи, у розмірах, передбачених трудовим або колективним договором, включаються до складу заробітної плати та оподатковуються у її складі податком на доходи фізичних осіб відповідно до пп.164.2 ПКУ за ставкою 18 % (роз’яснення надано на Інформаційно-довідковий ресурс "ЗІР" (категорія 103.02).

Звертаємо увагу! Згідно з п.3.16 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики від 13.01.2004р. №5 надбавки до тарифних ставок і посадових окладів працівників, направлених для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, і працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер, у розмірах, визначених чинним законодавством не належать до фонду оплати праці.

Крім того, у  п.10 Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010р. №1170 зазначено, що на дані виплати не нараховується єдиний соціальній внесок.