вгору

НБУ посилив вимоги до небанківських установ щодо організації торгівлі готівковою валютою

Нацбанк посилює вимоги до небанківських фінансових установ та операторів поштового зв'язку, які здійснюють торгівлю валютними цінностями в готівковій формі (обмін валют).

Вимоги затверджені постановою Правління Національного банку України від 29 липня 2022 року № 165 (далі – Постанова № 165), що набрала чинності з 29.07.2022 року (крім окремих норм, що стосуються обладнання приміщень системою відеоконтролю, що набирають чинності з 03.08.2022 року), та діє протягом дії воєнного стану та 90 календарних днів з моменту припинення (скасування) воєнного стану.

Основні зміни такі.

По-перше, інформація про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют має надаватися населенню в стандартизованому вигляді в чітко визначеному форматі – копії наказу (розпорядження) про встановлення курсів купівлі та продажу іноземних валют. Ця інформація розміщуватиметься виключно в касах установ та їх структурних підрозділів. Водночас небанківським фінансовим установам та операторам поштового зв'язку забороняється здійснювати інформування про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют поза межами кас установ та їх структурних підрозділів, привертаючи до них додаткову надмірну увагу будь-якими цифровими значеннями чи символами. 

По-друге, відновлено обов’язок подання установами інформації до Реєстру приміщень, в яких здійснюються валютні операції, що передбачають використання готівки в національній або іноземній валютах.

По-третє, для контролю за дотриманням небанківськими фінансовими установами та операторами поштового зв'язку порядку здійснення валютних операцій та забезпечення безпеки в період дії воєнного стану процес купівлі-продажу валют повинен здійснюватися із обов'язковим веденням відеоспостереження.

Крім того, висувається низка вимог до приміщень, в яких здійснюється купівля та продаж валютних цінностей. Зокрема, з метою підвищення безпеки центробанк перегляне технічні вимоги до кас.

По-четверте, для посилення контролю за додержанням вимог щодо здійснення купівлі та продажу валют винятково із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (РРО) інформація про використовувані РРО передаватиметься до Національного банку.

Увага! Згідно з п.40 Постанова № 165 установа протягом 7 календарних днів із дня набрання чинності цією постановою зобов’язана надати Нацбанку інформацію щодо зареєстрованих спеціалізованих РРО (сфера застосування – операції з торгівлі валютними цінностями) у вигляді таблиці формату excel, що містить таку інформацію:

1)    найменування установи/структурного підрозділу;

2)    місцезнаходження установи/структурного підрозділу;

3)    дата реєстрації РРО;

4)    фіскальний номер РРО;

5)    тип РРО.

Ці зміни не стосуються банків, оскільки на сьогодні практично не зафіксовано ними зловживань у сфері здійснення торгівлі валютними цінностями в готівковій формі. Проте у разі виявлення таких зловживань, аналогічне регулювання буде запроваджено і для банківських установ.