вгору

Одноразові електронні сигарети: що з маркуванням?

Електронні сигарети можуть бути одноразовими або багаторазовими. Це виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин. Поняття наведено у пп. 14.1.56-3 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). 

Рідини, що використовуються в електронних сигаретах, містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях (пп. 14.1.56-4 ПКУ) та віднесено до підакцизних товарів (абз. четвертий п. 215.1 ПКУ). Про те, які товари відносяться до підакцизних – читайте тут. 

Як відомо, маркування – це наклеювання марки акцизного податку на підакцизний товар. 

Згідно п. 226.1 ПКУ у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов’язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару. 

Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів (п. 226.2 ПКУ). 

Для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, передбачено наклеювання марки на ємності (упаковки) з рідиною, що використовуються в електронних сигаретах, у такий спосіб, щоб марки обов’язково розривалися під час відкривання. Це передбачено п. 23 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 р. № 1251. 

Отже, одноразові електронні сигарети (тобто вироби, в яких невід’ємною частиною є картриджі з рідиною, що використовуються в електронних сигаретах, та які не можуть бути замінені або перезаправлені вказаною рідиною) підлягають маркуванню марками акцизного податку у визначеному законодавством порядку. 

Про це інформує ГУ ДПС у Дніпропетровській області. 

Нагадуємо нашим читачам, що з 01.07.2023 р. набрала чинності постанова КМУ, якою затверджено нові зразки марок акцизного податку. Про це ми повідомляли у матеріалі. А з 01.01.2026 р. передбачено запровадження електронної акцизної марки та системи простежуваності. Президент підписав відповідний Закон.