Нагадаємо нашим читачам, що відповідно до Закону України від 10.10.2024 року № 4015-ІХ затверджено щомісячне звітування з ПДФО, ЄСВ та військового збору. Про терміни подання - тут.
За якою формою подавати звітність?
31.01.2025 року Мінфін оприлюднив:
- наказ від 24.01.2025 №39 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4» (далі - Наказ № 39);
- наказ від 30.01.2025 року № 53 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 24 січня 2025 року № 39» (далі - Наказ № 53).
Так, передбачено внесення змін до:
- форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску;
- порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку.
Ці накази набирають чинності з дня їх офіційного опублікування (на час написання матеріалу накази ще не опубліковані).
Які зміни запроваджені?
Нагадаємо про основні зміни:
- Податковий розрахунок тепер подається щомісячно – протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Вперше місячну звітність потрібно подати за січень 2025 р.
- У формі Податкового розрахунку було виключено тип: Довідковий. Нова форма містить 3 типи Податкового розрахунку: Звітний, Звітний новий та Уточнюючий. Тепер для призначення пенсій та інших соціальних виплат фахівці Пенсійного фонду України матимуть потрібну щомісячну інформацію і не потребуватимуть проміжної довідкової звітності.
- У розділі, де відображають інформацію про чисельність працівників, дещо змінюється нумерація рядків. А саме:
- рядок 101 – середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, осіб;
- рядок 101.1 (колишній 102) – працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, осіб;
- рядок 101.2 (колишній 103) – працівників, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню;
- рядок 102 (колишній 104) – облікова кількість штатних працівників;
- рядок 103 (колишній 105) – кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату/(крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення).
ГУ ПФУ у Луганській області звертає увагу на те, що кожен показник у цих рядках необхідно обраховувати уважно, бо ця інформація особливо актуальна, коли постає питання виконання нормативу із працевлаштування осіб з інвалідністю. Саме з цих рядків береться інформація для визначення факту виконання нормативу.
- У Додатку Д1 для резидентів Дія Сіті у графі 08 вводяться нові коди категорії застрахованої особи: “82” – для гіг-спеціалістів, які мають інвалідність; “83” – для інших гіг-спеціалістів.
- У Додатку Д5 у графі 07 (категорія особи) пропонується відображати осіб, які є гіг-спеціалістами за гіг-контрактом з кодом категорії “9”. Тобто коли резиденти Дія Сіті укладатимуть чи розриватимуть гіг-контракт, то у графі 07 зазначатимуть категорію особи “9”, що означатиме початок чи закінчення відносин.
- Як і у попередньому варіанті подання звітності, якщо страхувальник не подавав відомості за попередній звітний (податковий) період, то він зобов’язаний подати її у поточному звітному (податковому) періоді за формою, що діє на день подання.
Тобто, якщо не було подано єдину звітність за якийсь із кварталів, доведеться звітувати за новою місячною формою після набрання нею чинності.
- Також відкориговані правила виправлення помилок у новій формі з поправкою на те, що звітність раніше була щоквартальною, а тепер стає щомісячною. Отже, наприклад, у разі подачі звіту в лютому з типом “Уточнюючий” за вересень 2024, потрібно буде вказувати звітний період – 9 місяць 2024 року.
Для цілей коригування платником самостійно виявлених помилок за 2021 – 2024 роки будуть вважатися відповідними такі періоди:
- І квартал: 1 місяць – січень (1); 2 місяць – лютий (2); 3 місяць – березень (3);
- ІІ квартал: 1 місяць – квітень (4); 2 місяць – травень (5); 3 місяць – червень (6);
- ІІІ квартал: 1 місяць – липень (7); 2 місяць – серпень (8); 3 місяць – вересень (9);
- IV квартал: 1 місяць – жовтень (10); 2 місяць – листопад (11); 3 місяць – грудень (12).
Для цілей коригування платником самостійно виявлених помилок за періоди до 2021 року будуть вважатися відповідними такі періоди: І квартал: березень (3); ІІ квартал: червень (6); ІІІ квартал: вересень (9); IV квартал: грудень (12).
Також про зміни, які запроваджено проєктом наказу, читайте тут.
На що платникам звертати увагу?
Наразі залишається питання, за якою формою звітувати за січень 2025 року, оскільки нова місячна форма затверджена Наказом №39 зі змінами до неї Наказом № 53, які станом на 03.02.2025 р. не опубліковано. Тому радимо моніторити:
- публікацію наказів №39 та №53 (про зміни до наказу № 39).
- офіційні роз’яснення ДПС щодо початку строків звітування за новою формою.
Ми слідкуємо за ситуацією та у разі публікації наказів - інформацію щодо подання нової форми буде надано додатково.